آزمون GMAT

GMAT مخفف Graduate Management Admissions Test است . آزمون GMAT يك آزمون استاندارد است كه در دنیا ، برای پذیرش در رشته هاي مديريت و MBA و رشته های مشابه آنها ، استفاده می شود . این آزمون در حال حاضر از طریق کامپیوتر و به صورت CAT یا Computer adaptive test برگزار می شود . تنها چند کشور معدود هستند که به دلیل امکانات محدود و نداشتن تجهیزات ، آزمون را هنوز به صورت قدیمی و در فرمت کاغذی برگزار می کنند.

CAT چیست :

CAT مخفف Computer Adaptive Test است. در این نوع تستها، آزمون خود را با شما سازگار می کند. بدین معنی که پاسخ شما به هر سوال مشخص کننده سوال بعدی است که مطرح می شود و امتیازی که در نهایت کسب می کنید به صورت همزمان و با هر پاسخ در حال محاسبه است و تغییر می کند.

»» به دلیل همین حالت انطباق یا Adaptive بودن :

1 . در هر لحظه تنها 1 سوال به شما نمایش داده می شود .

2 . امکان بازگشت به سوال قبل و تغییر پاسخ را ندارید .

3 . امکان رد کردن سوال و بازگشت به آن در زمانی دیگر را ندارید .

4 . امکان خالی یا بی جواب گذاشتن هیچ سوالی را ندارید و باید به همه پاسخ بدهید مگر آنکه زمان تمام شود و به سوالات نهایی پاسخ ندهید .
ساختار آزمون جیمت ( GMAT ) :

+ آزمون جیمت ( GMAT ) از تاریخ 5june 2012 شامل چهار بخش می‌باشد :

1 . Analytical Writing Assessment ( مهارت نوشتاری ) : در طول این متن و در تاپیک های فروم، از این بخش به صورت مختصر AWA یاد می شود.

2 . Integrated Reasoning ( استدلال ترکیبی ) : در طول این متن و در تاپیک های فروم، از این بخش به صورت مختصر IR یاد می شود.

3 . Quantitative ( مهارت ریاضی ) : در طول این متن و در تاپیک های فروم، از این بخش به صورت مختصر Q و یا ” کوانت ” یاد می شود.

4 . Verbal ( مهارت کلامی ) : در طول این متن و در تاپیک های فروم، از این بخش به صورت مختصر V و یا ” وربال ” یاد می شود.
مهارت نوشتاری ( Analytical Writing Assessment ) ( AWA ) :

اين بخش شامل یک Analysis of an Argument مي باشد که برای پاسخ دادن به آن 30 دقیقه وقت دارید.

»» صورت سوال به چه صورت است و از شما چه چیزی خواسته می شود ؟

به شما یک Argument یا مباحثه یا متن داده می شود. موضوع این بحث از مطالب اقتصادی و تجاری تا پزشکی و … می تواند باشد. برای پاسخ دادن به سوال نیازی نیست که شما در مورد موضوع ارائه شده، دانش تخصصی داشته باشید. تنها چیزی که لازم دارید توانایی استدلال است.

»» چیزی که از شما خواسته می شود این است که مباحثه ارائه شده را بررسی کنید و ببینید :

آیا فرضیاتی که در نظر گرفته است، منطقی و درست است یا بر اساس فرضیات اشتباه است؟
آیا می توان دلیل یا مثالی را مطرح کرد که باعث ضعیف شدن استدلال این بحث و نتیجه آن شود؟
آیا می توان دلیل یا مدرکی ارائه کرد تا بتوان این استدلال را تقویت کرد؟

دقت کنید که از شما خواسته نشده است نظر خود را بنویسید. بلکه باید استدلال و منطق مطرح شده را بررسی کنید و ببینید آیا قابل قبول است یا دارای ایراد است.

مبحث ” استدلال ” را در بخش دیگری از جیمت، تحت عنوان critical reasoning یا CR یا استدلال منطقی، به نحوی دیگر از شما سوال می کنند. با تسلط پیدا کردن بر مطالب و نحوه عملکرد سوالات CR، می توانید به راحتی به سوال AWA پاسخ دهید.

»»» فایلی که در اینجا قرار دارد، حاوی تمام موضوعات AWA که در حال حاضر در آزمون جیمت سوال می شوند است. با مطالعه و تمرین از روی این فایل می توانید با آمادگی کامل در جلسه حاضر شده و نمره کامل را در این بخش کسب نمایید.
بخش استدلال ترکیبی ( Integrated Reasoning ) ( IR ) :

این بخش قسمت جدیدی است که از تاریخ 5june 2012 به امتحان اضافه شده است. دانشجوبان، برای موفقیت در دوره تحصیلی و بازار کار، نیاز به مهارت خواندن و دریافت اطلاعات از منابع مختلف، تحلیل این اطلاعات و تصمیم گیری بر مبنای آن را دارند. بخش “استدلال ترکیبی” توانایی افراد را در این زمینه می سنجد. این بخش شامل 4 نوع سوال است که از شما میخوهند اطلاعات ارائه شده در فرمهای مختلف را بخوانید، با هم ترکیب کرده، تحلیل کرده و به سوالات پاسخ دهید. برای پاسخگویی به 12 سوال این بخش تنها 30 دقیقه فرصت دارید.

»» نکاتی در مورد سوالات این بخش :

1 . دقت داشته باشید در این بخش، هر سوال شامل چندین زیرسوال یا قسمت است. برای اینکه نمره یک سوال را دریافت کنید باید به تمامی قسمت ها پاسخ درست بدهید . بر فرض اگر از 4 قسمت یک سوال، یکی را اشتباه پاسخ دهید، نمره آن سوال را دریافت نخواهید کرد.

2 . اطلاعات ارائه شده در متن، 300 کلمه یا کمتر است.

3 . تمامی زیرسوال یا قسمتهای یک سوال، به طور همزمان به شما نشان داده می شود.

4 . قبل از اینکه به سوال بعدی بروید، باید به تمام قسمتهای سوال پاسخ دهید.

5 . اگر سوالی را پاسخ دهید و به سوال بعد بروید، نمیتوانید به سوال قبل برگردید و پاسخهایتان را عوض کنید.

6 . از یک جدول یا صورت مسئله، ممکن است در چندین سوال استفاده شود. در چنین حالتی، سوال جدید هیچگونه وابستگی یا اثرپذیری نسبت به پاسخ شما به سوال دیگر ندارد و کاملا مجزاست و این دو سوال تنها از داده های یک صورت سوال مشترک استفاده می کنند.

»» انواع سوالات این بخش :

Graphics Interpretation
Two-Part Analysis
Table Analysis
Multi-Source Reasoning

1 . تفسیر تصویر ( Graphics Interpretation ) :

در این سوالات یک نمودار یا شکل به شما داده می شود. با توجه به این نمودار یا شکل باید به بخشهای سوال پاسخ دهید. بخشهای سوال به این صورت هستند که یک جمله به شما داده شده است که بخشی از آن به صورت جای خالی است و باید آن را کامل کنید. برای انجام این کار در عوض جای خالی، به شما یک لیست کوتاه با چند گزینه نشان داده میشود که یکی را باید انتخاب کنید. باید گرینه ای را انتخاب کنید که موجب شود آن جمله بر اساس نمودار داده شده، اطلاعات درست و دقیق را بیان کند. ( مثلا به شما یک نمودار ون داده میشود با 2 گروه که با هم اشتراک دارند. در جمله نوشته شده است که نسبت افراد گروه اول به دوم …. است . این جای خالی را شما باید از روی شکل تشخیص دهید و مورد درست را انتخاب کنید. )

2 . تحلیل دو بخشی ( Two-Part Analysis ) :

در این سوالات، به شما یک صورت سوال داده می شود و از شما میخواهند به 2 زیرسوال پاسخ دهید. پاسخ های ممکن برای دو بخش را در جدولی به صورت سغونی نشان می دهند و شما باید یک گزینه را برای هر بخش انتخاب کنید.

3 . تحلیل جدول ( Table Analysis ) :

در این سوالات به شما یک جدول چند ستونی که شامل اطلاعات زیادی است نشان داده خواهد شد. این جدول قابلیت مرتب کردن را دارد . از شما خواسته می شود که با توجه به اطلاعات جدول به سوال ها پاسخ دهید. پاسخها به صورت متضاد هستند. یعنی به صورت ” بله / خیر ” یا ” درست / غلط ” یا … هستند. برای هر قسمت باید مشخص کنید ” بله ” یا ” خیر ” ( یا هر جفت عبارت مخالف دیگر، که در بالای گزینه ها نوشته شده است. ).

4 . استدلال چند منبعی ( Multi-Source Reasoning ) :

این نوع سوال، به این صورت است که به شما چند بخش اطلاعاتی مختلف داده می شود. این اطلاعات اغلب در قالب متن یا نامه های اداری هستن که بین چند بخش از یک شرکت یا … تبادل شده اند. ( 3 نوع سوال دیگر اغلب بر مبنای اعداد هستند.) بر مبنای چیزی که در این متون یا نامه ها نوشته شده است، شما باید به بخش های سوال پاسخ دهید.

منابع مطالعاتی این بخش :

تا تاریخ تهیه این ویکی ( 31August 2012 ) منابع زیادی برای این بخش طراحی نشده است. هر یک از موسسات برای این بخش بانک سوالاتی، خاص خود طراحی کرده اند که در اغلب آنها تعداد سوالات در حدود 50 عدد است و برای دسترسی به آنها باید هزینه لازمه را پرداخت کنید واستفاده از بانک سوالات تنها به صورت آنلاین ممکن است.

به جز منابع تست، این منابع با محتوای GMAT Integrated Reasonig در دسترس هستند: – بخش IR در کتاب Official Guide for GMAT 13th edition – McGraw Hill’s – Conquering the GMAT Math and Integrated Reasoning, 2nd Edition 2012

مهارت ریاضی ( Quantitative ) ( Q ) :

اين بخش شامل سوال هاي رياضي است. برای پاسخ دادن به 37 سوال این بخش مدت 75 دقیقه زمان در نظر گرفته شده است. برای پاسخ دادن به سوالات این بخش، نیاز به دانش جبر مقدماتی، حساب ریاضی و دانش عمومی هندسه دارید.

»» بخش Q شامل دو نوع سوال است :

1 . حل مسئله ( Problem Solving ) :

شما در طول دوران تحصیل با این سوالات همیشه برخورد داشته اید. به شما اطلاعاتی ارائه میشود، از شما خواسته میشود با انجام محاسباتی جواب سوال را پیدا کنید. در جیمت نیز همین امر از شما خواسته میشود که با توجه به صورت مسئله، جواب را پیدا کنید.

2 . کفایت داده ها ( Data Sufficiency ) :

این بخش از سوالات شاید برای اکثر افراد جدید باشد و آشنایی یا مهارت پیدا کردن در آن را سخت بدانند. ( کسانی که برای شرکت در کنکور MBA اماده می شوند با این سوالات برخورد خواهند داشت )

در این نوع از سوالات، به شما یک صورت مسئله کوتاه یا سوال داده میشود. سپس به شما اطلاعات جدیدی به صورت 2 فرض داده خواهد شد. در نهایت از شما پرسیده میشود که ” آیا 2 فرض داده شده برای پاسخ دادن به سوال کافی است یا خیر؟ “.

برای پاسخ دهی به سوال، بايد بررسي کنید كه آيا با داشتن اطلاعات موجود در هر فرضیه می توان به سوال پاسخ داد ؟

– آیا اطلاعات موجود در فرض 1 یا 2 به تنهایی کافیست ؟

– آیا با ترکیب اطلاعات این دو میتوان پاسخ داد ؟

– آبا وجود داشتن اطلاعات هردو فرض ، اطلاعات مسئله کافی نیست و نمیتوان جواب آن را پیدا کرد ؟

»»» دقت داشته باشید که در این سوالات از شما خواسته نشده که جواب نهایی را پیدا کنید یا محاسبه کنید . تنها خواسته می شود بگویید ” آیا با این اطلاعات می توان جواب نهایی را پیدا کرد یا نه ” .

منابع مطالعاتی این بخش :

برای بخش ریاضی ، میتوان از هر منبعی که مباحث جیمت بین المللی را دارد استفاده کرد. اکیدا توصیه میشود که از منابع انگلیسی زبان استفاده کنید تا با لغات و اصطلاحات انگلیسی موجود در این بخش به خوبی اشنا شوید.

در زیر ، به عنوان نمونه ، چندی از کتابهای ریاضی که برای این آزمون طراحی شده اند را نام میبریم. انتخاب و میزان استفاده از هر یک از منابع بر عهده خود شماست .

– Manhattan – GMAT کتابهای 1 تا 5

– Kaplan – GMAT Math Workbook

– McGraw Hill’s – Conquering GMAT Math

– Nova’s – GMAT Math Bible

– Nova’s – GMAT Data Sufficiency Prep Course

– Chili Hot GMAT Math Review

– Chili Hot GMAT Problem Solving

– Cliffs – Math Review For Standardized Tests
مهارت کلامی ( Verbal )( V ) :

این بخش مهارت شما را در خواندن متنهای انگلیسی و درک آنها، دنبال کردن یک مباحثه منطقی، تشخیص اشتباهات نگارشی؛ می سنجد. برای پاسخ دادن به 41 سوال این بخش مدت 75 دقیقه زمان در نظر گرفته شده است.

»» بخش verbal شامل 3 نوع سوال است :

درک مطلب ( Reading comprehension )
تصحیح عبارت ( Sentence correction )
استدلال منطقی ( Critical reasoning )

در طول بخش V این 3 نوع سوال به صورت درهم و بدون ترتیب مشخصی ظاهر خواهند شد و ممکن است بعد از یک سوال CR شما یک سوال SC را ببینید و بعد از آن RC و یا اینکه 3 سوال CR پشت سر هم نصیب شما شود. ترتیب سوالات شانسی است.

1 . درک مطلب ( Reading comprehension ):

2 . تصحیح عبارت ( Sentence correction ):

3 . استدلال منطقی ( Critical reasoning ):

منابع مطالعاتی این بخش :

برای بخش وربال باید منابعی که خاص آزمون جیمت طراحی شده اند را مطالعه کنید. البته مطالعات جنبی و سایر منابع انگلیسی به تسلط بیشتر شما بر زبان انگلیسی کمک بسیاری خواهد کرد و به همین دلیل در آزمون جیمت نیز بی تاثیر نخواهد بود لیکن آزمون جیمت به مهارتهای دیگری به جز تسلط بر زبان نیاز دارد و صرف “خوب بودن زبان” کافی نیست.

»»» توصیه میشود برای هر بخش تنها از یک منبع استفاده کنید. بدین معنی که فرضا برای بخش CR تنها از یک منبع مانند Manhattan یا …. استفاده کنید و همین مطلب را دوباره از کتاب دیگری نخوانید (مگر در حالتی که روشی که کتاب فعلی گفته است برای شما کاربردی نبوده یا سخت باشد).

به این دلیل که، هر کتاب روش و دسته بندی خاص خودش را ارائه میکند، یا به اصطلاح استراتژی خاص خود را به شما آموزش میدهد. خواندن چندین استراتژی از چندین کتاب باعث میشود که هیچ یک را به خوبی یاد نگیرید و به هیچ یک مسلط نشوید. در عمل نیز به دلیل شباهتهای بسیار دسته بندی و استراتژیها، در هم پیچیدن این روشها موجب میشود که شما اشتباه کرده، گمراه شده و در نهایت نتیجه نامطلوبی دریافت کنید.

در زیر ، به عنوان نمونه ، چندی از کتابهایی که برای این بخش از آزمون طراحی شده اند را نام میبریم. انتخاب و میزان استفاده از هر یک از منابع بر عهده خود شماست.

– Powerscore – GMAT Critical reasoning Bible (این کتاب در فروم به “bible” یا “CR bible” معروف است)

– Manhattan Sentence Correction, Manhattan Reading Comprehension, Manhattan Critical Reasoning

– Kaplan – GMAT Premier

– Chili Hot-GMAT Sentence Correction, Chili Hot-GMAT Reading Comprehension, Chili Hot- GMAT Critical Reasoning

– McGraw Hill’s – GMAT

– Powerscore – GMAT Sentence Correction Bible

– Princeton Review – Cracking the GMAT, 2012 Edition

نمره آزمون جیمت ( GMAT ) :

هنگام دریافت کارنامه نهایی آزمون ، چندین نمره به شما ارائه می شود . نمونه کارنامه غیر رسمی را می توانید از اینجا دریافت کنید .

1 . نمره بخش V :

نمره این بخش بین 0 تا 60 محاسبه می شود .

نمره کمتر از 9 و یا بالای 44 در این بخش به ندرت دیده می شود .

نمرات این بخش دارای فواصل 1 هستند . به طور مثال ، نمره 35.5 نداریم و نمره در این سطح 34 یا 35 است .

2 . نمره بخش Q :

نمره این بخش بین 0 تا 60 محاسبه می شود .

نمره کمتر از 7 و یا بالای 50 در این بخش به ندرت دیده می شود .

نمرات این بخش نیز دارای فواصل 1 هستند . به طور مثال، نمره 44.3 نداریم و نمره در این سطح 44 یا 45است .

3 . نمره نهایی / نمره اصلی :

نمره نهایی این آزمون عددي بين 200 و 800 است كه بر اساس نمرات بخشهاي V و Q به دست مي‌آيد .

حدود 66% شرکت کنندگان در این آزمون ، نمره نهاییشان بین 400 تا 600 می شود .

نمرات این بخش دارای فواصل 10 هستند . به طور مثال، نمره 673 نداریم و نمره در این سطح 670 یا 680 است .

4 . نمره بخش AWA :

نمره این بخش بین 0 تا 6 محاسبه می شود .

نحوه محاسبه نمره به این صورت است که 2 تصحیحگر ، یک ماشین ( کامپیوتر ) و یک فرد ، نوشته شما را تصحیح کرده به آن نمره ای بین 0 تا 6 تخصیص می دهند . میانگین این 2 نمره ، نمره نهایی این بخش را مشخص می کند . اگر نمره ای که توسط 2 تصحیحگر داده می شود دارای اختلاف بیش از 1 باشد ( به طور مثال نمره 4 و 6 به شما داده شده باشد ) یک تصحیحگر سوم ، دوباره نوشته را بررسی می کند و نمره می دهد که این امر به ندرت رخ می دهد .

نمرات این بخش نیز دارای فواصل 0.5 هستند . به طور مثال، نمره 3.8 نداریم و نمره در این سطح 3.5 یا 4است .

5 . نمره بخش IR :

نمره این بخش بین 1 تا 8 محاسبه می شود .

نمرات این بخش دارای فواصل 1 هستند . به طور مثال ، نمره 5.7 نداریم و نمره در این سطح 5 یا 6است .

6 . توضیح درصدها :

آزمون جیمت ، علاوه بر اعلام نمره شما ، جایگاه شما vh در مقایسه با سایر داوطلبان ، نیز مشخص می کند که این عمل را با درصد نشان می دهد . به طور مثال ، در تصویر فوق ، 89 % بدین معنی است که:

89% از داوطلبانی که در 3 سال گذشته در آزمون جیمت شرکت کرده اند ، نمره ای کمتر یا برابر شما گرفته اند . یا به بیان دیگر ” عملکرد شما در آزمون ، بهتر از یا برابر عملکرد 89% افرادی است که در 3 سال گذشته در ازمون شرکت کرده اند ” .

مدت زمان لازم برای دریافت نمره توسط شخص و توسط دانشگاه ها ( GMAT ) :

منابع مورد نیاز آزمون جیمت ( GMAT ) :

برای آزمون GMAT منابع متعدد از جمله کتاب های درسی و تست، ویدئوهای آموزشی، کلاسهای حضوری / خصوصی / آنلاین و … وجود دارد که توسط موسسات آموزشی گوناگون گردآوری شده اند.

متاسفانه در ایران، تعداد منابع چاپ شده برای این آزمون محدود است و اغلب داوطلبان ایرانی با استفاده از فایل هایی که از طریق اینترنت دریافت کرده اند، یا کتابهایی که از خارج از ایران تهیه شده است، مطالب را می آموزند.

»» کلاسهای آموزشی برای این آزمون نیز در حال حاضر در ایران، بسیار محدود و کمتر از انگشتان دست است. می توانید در اینجا اطلاعاتی در مورد این کلاس ها کسب کنید.

»» نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که در مورد مطالعه برای آزمون جیمت، هیچ 2 نفری مشابه هم نیستند. ممکن است فردی با داشتن 1 سال وقت، تمام منابع را مطالعه کند ولی نمره مناسبی نگیرد یا کسی با مطالعه سریع در عرض 1 هفته نمره بسیار بالایی کسب کند.

تنها کسی که میتواند مشخص کند “چه مدت زمان برای مطالعه لازم است؟ ” و “بهترین منبع برای مطالعه کدام است؟ ” خود شما هستید.

منابع کاغذی تست :

بهترين منبع اين آزمون راهنماهاي رسمی خود GMAC ( سازمان طراح آزمون GMAT ) مي‌باشد. این موسسه 3 کتاب اصلی طراحی کرده است، که به نسبت تغییرات آزمون یا تغییرات بانک سوال، هر سال یا هر چند سال، ویرایش جدیدی از این کتابها را ارائه می کند.

این مجموعه 3 تابی، که همگی مجموعه تستهای دوره های گذشته آزمون هستند، تحت عناوین زیر منتشر می شود:

1 . The Official Guide for GMAT® Review :

این کتاب ، تمامی بخش های آزمون را پوشش می دهد و در هر بخش شامل چندین صفحه خلاصه مطالب درسی بخش به صورت نکته و سپس مجموعه ای سوال و پاسخهای تشریحی آنها می باشد. در تاریخ آگوست 2012، آخرین نسخه چاپ شده از این کتاب 13th edition است. در تاپیکهای مربوط به جیمت، از این کتاب به OG یاد میشود.

2 . The Official Guide for GMAT® Verbal Review :

این کتاب ، تنها بخش وربال آزمون را پوشش می دهد و در هر بخش، شامل چندین صفحه مرور و یادآوری مطالب کلی بخش وربال و سپس مجموعه ای سوال و پاسخهای تشریحی آنها می باشد. در تاریخ آگوست 2012، آخرین نسخه چاپ شده از این کتاب 2nd Edition است. در تاپیکهای مربوط به جیمت، از این کتاب به OG V یاد میشود.

3 . The Official Guide for GMAT® Quantitative Review, 2nd Edition :

این کتاب، تنها بخش کوانت آزمون را پوشش می دهد و در هر بخش، شامل چندین صفحه مرور و یادآوری مطالب کلی بخش کوانت و سپس مجموعه ای سوال و پاسخهای تشریحی آنها می باشد. در تاریخ آگوست 2012، آخرین نسخه چاپ شده از این کتاب 2nd Edition است. در تاپیکهای مربوط به جیمت، از این کتاب به OG Q یاد میشود.

تستهای این 3 کتاب ، تا حدی همپوشانی دارند . یعنی برخی تستها را در هر دو سری کتاب خواهید دید .

منابع درسی و آموزشی :

همانطور که قبلا ذکر شد، منابع برای مطالعه آزمون جیمت بی شمار هستند. مطالعه برخی از این منابع، به دلایل مختلف، در بین داوطلبان رواج بیشتری پیدا کرده است. در زیر این منابع را شرح خواهیم داد.

توجه فرمایید که این منابع ممکن است برای شما سودمند نبوده یا راحت نباشند. همچنین اگر منبعی در زیر ذکر نشده است به معنی بی فایده یا غیر استاندارد بودن آن نیست. هر فردی با توجه به سبک یادگیری و تمرین خود، باید به انتخاب منبع مناسب بپردازد.

1 . Manhattan GMAT : موسسه منهتن یک مجموعه 9 تایی کتاب مخصوص جیمت چاپ کرده است که به عنوان “همراه” کتابهای OG مورد استفاده قرار میگیرند.

آخرین نسخه چاپی ان در سال 2012 تهیه شده است. از این مجموعه 5 کتاب آن مخصوص بخش Quant و 3 کتاب مخصوص بخش Verbal و یک کتاب مخصوص بخشهای AWA و IR است. در صورت عدم دسترسی به آخرین نسخه، از نسخه قدیمی تر این مجموعه یعنی چاپ چهارم ( منتشر شده در سال 2009 ) نیز میتوانید کمک بگیرید. این مجموعه به صورت یک بسته آموزشی طراحی شده است و در پایان هر فصل تعدادی تمرین از مطالب همان فصل ارائه میشود. در نهایت در پایان هر کتاب، به عنوان تکلیف، از شما میخواهند تستهای مشخص شده که شماره آنها اعلام میشود، از کتابهای OG,OG V, OG Q را حل کنید.

در این فروم با توجه به توصیه داوطلبان قدیمیتر، خواندن این کتابها توصیه می شود ولی انتخاب نهایی با خود شماست .

اگر فرصت کافی دارید و می خواهید در بخش ریاضی ، آمادگی خوبی پیدا کنید ، کتابهای ریاضی این مجموعه پوشش کاملی از مطالب درسی دارند یا اگر در مبحث خاصی از ریاضی مشکل دارید مطالعه آن فصل در این مجموعه مطمئنا بی فایده نخواهد بود.

در بخش وربال ، خواندن کتاب sentence correction این مجموعه شدیدا توصیه می شود .

– کتاب Critical reasoning، در صورتی که منبع بهتری در اختیار ندارید ، بهترین راهنما برای شما خواهد بود.

– کتاب Reading Comprehension این مجموعه برای تمرین کردن این بخش بسیار مفید است.

1 . Powerscore GMAT Critical Reasoning Bible : این کتاب ، یکی از کتابهایی است در این فروم و برخی سایتهای خارجی به داوطلبان توصیه میشود. این کتاب خاص بخش CR ساخته شده است و انواع سوال و روشهای برخورد با آنها ، جوابهای صحیح و غلط برای هر دسته و …. را شامل می شود . این کتاب صرفا یک کتاب اموزشی است و جدا از چند تمرین در پایان فصل ، تمرین یا تست دیگری برای شما فراهم نمی کند و بایستی بعد از مطالعه کتاب ، از منابع دیگر برای تمرین کردن استفاده کنید .

كتابهاي Kaplan , Barron’s , Princeton و ساير كتابهاي مشابه هم براي اين آزمون وجود دارد که پیشتر به آنها اشاره شد.

منابع آموزشی ویدئویی :

برخی موسسات که بخشی یا تمامی از فعالیت آنها به صورت آنلاین است، به عنوان قسمتی از خدمات خود، به تهیه ویدئوهای اموزشی یا برگزاری کلاسهای آنلاین میپردازند. در زیر به برخی از این موسسات اشاره میکنیم.

برای استفاده از فایلهای تصویری این موسسات شرایط مختلفی وجود دارد:

1- برای برخی باید هزینه مربوطه را بپردازید تا بتوانید استفاده کنید

2- برای برخی میتوانید ویدئوهای آموزشی آنها را در شبکه یا channel خود ۀنها در سایت یوتیوب پیدا کنید

3- برای برخی میتوانید با مراجعه به خود سایت مرحع از ویدوها استفاده کنید.

»» نمونه این منابع ویدئویی آموزشی را در سایتهای زیر میتوانید پیدا کنید:

– [۵] beatthegmat از طریق سایت یا کانال یوتیوب

– [۶] gmatprepnow از طریق سایت یا کانال یوتیوب

– [۷] Grockit GMAT از طریق سایت یا کانال یوتیوب

– [۸] Knewton GMAT از طریق سایت یا کانال یوتیوب

– [۹] Manhattan GMAT Online 9 session Class از طریق سایت – پولی

– Khan Academy – GMAT Data Sufficiency & Problem Solving از طریق کانال یوتیوب

منابع CAT و نرم افزار شبیه ساز آزمون :

1 . GMATPrep :

نرم افزاری است که توسط خود GMAC ساخته شده است. این نرم افزار به شما این امکان را میدهد که 2 آزمون شبیه خود آزمون اصلی را به عنوان تمرین، انجام دهید.

گفته میشود به دلیل گستردگی بانک سوالات این نرم افزار، میتوانید ازهمین 2 آزمون چندین بار استفاده کنید. در دفعات دوم به بعد احتمال دیدن سوال تکراری وجود دارد ولی کم است. از بار سوم به بعد سوالات برای شما تکراری خواهد شد و تعداد سوالات جدید محدود خواهد بود.

2 . Manhattan GMAT – Free Sample GMAT Test :

این موسسه تنها 1 آزمون CAT را به صورت رایگان ارائه میکند. برای استفاده از بقیه آزمونها باید هزینه آن را بپردازید. (در حال حاضر هزینه استفاده از هر 6 آزمون و کلیه بانک سوالات 75 دلار است)

»» در صورتی که امکانات مالی شما این امکان را به شما میدهد، توصیه میشود که بسته امتحانی این موسسه را تهیه کرده و با آن تمرین کنید. ( میتوانید به صورت اشتراکی با دوستان یا اعضای فروم آن را تهیه کرده و استفاده کنید)

3 . Kaplan’s – Free GMAT Practice Test :

این موسسه تنها 1 آزمون CAT را به صورت رایگان ارائه میکند. برای استفاده از بقیه آزمونها باید هزینه آن را بپردازید.

برای استفاده از تست مجانی از [۱۲] دیدن کنید.

4 . Veritas Prep – Free GMAT Practice Test :

این موسسه تنها 1 آزمون CAT را به صورت رایگان ارائه میکند. برای استفاده از بقیه آزمونها (15تا) باید هزینه آن را بپردازید.

برای استفاده از تست مجانی از [۱۳] دیدن کنید.

5 . The Princeton Review – Free GMAT Practice Test :

این موسسه تنها 1 آزمون CAT را به صورت رایگان ارائه میکند. برای استفاده از بقیه آزمونها (10تا) باید هزینه آن را بپردازید.

برای استفاده از تست مجانی از [۱۴] دیدن کنید.

6 . Knewton GMAT CAT : این موسسه در بسته آموزشی خود 6 آزمون CAT ارائه میکند که تنها با پرداخت هزینه میتوانید از آن استفاده کنید.

7 . 800score : این موسسه مدتی است که در زمینه ارائه تست فعالیتی نداشته است ولی تستهای قدیمی آنها که در بخشهای وربال و کوانت طراحی شده است، برای تمرین و زمانبندی بسیار مفید است. میتوانید این مجموعه تست را در کتابخانه همین فروم پیدا کنید.

8 . نسخه های قدیمی برنامه ها این دسته شامل برنامه ها و منابع نرم افزاری و نسخه های قدیمیتر که برای تمرین کردن سوالات دو بخش وربال و کوانت مفید هستند، میباشد. از این منابع به عنوان CAT یا شبیه ساز آزمون اصلی استفاده نکنید. با تغییراتی که دائما در آزمون جیمت رخ میدهد این نرم افزارها به صورت غیراستاندارد هستند و تنها نمونه سوالات موجود در آنها برای تقویت و تمرین بخشهای مختلف مناسب است.

»»» بسیاری از این نرم افزارها در بخش کتابخانه فروم در دسترس هستند . برخی از آنها را میتوانید در زیر ببینید

Kaplan GMAT 2006 Premier Program

Princeton GMAT Diagnostic

Barrons GMAT

Crack-Gmat Diagnostic Test

GMATPrep Version 1 : این نرم افزار با وجود آنکه نسخه جدید آن توسط GMAC ارائه شده است ، همچنان اعتبار خود را حفظ کرده و به عنوان یکی از منابع اصلی برای تمرین و CAT استفاده میشود.

9 . سایر منابع :

CAT هایی که در بالا به آنها اشاره شد، توسط موسسه های معتبر و معروف تهیه شده اند و استاندارد های مشخصی را رعایت می کنند و بین کاربران رواج بسیار بافته اند .

به جز موارد فوق در اینترنت می توانید موسسات کوچک یا آزمونهای دیگری را پیدا کنید که به عنوان Free GMAT practice test هستند . برای پیدا کردن این تستها میتوانید از فرومهای خارجی استفاده کنید .

»» توصیه میشود تا حد امکان از تمرین و تستهای غیر استاندارد دوری کنید. به دلیل عدم رعایت استاندار، سوالات بسیار سخت یا بسیار آسانی که مطرح میکنند سبب میشوند که تصویر ذهنی شما از جیمت به اشتباه شکل گیرد و با دادن ارزیابی غلط موجب میشوند توانایی و بازدهی واقعی خود را در آزمون اصلی متوجه نشوید .
مراکز برگزاری آزمون جیمت ( GMAT ) :

نکته ای که قابل توجه است اینست که در حال حاضر این آزمون در ایران برگزار نمی شود و برای شرکت در آزمون باید به کشور دیگری سفر کنید .

هیچ محدودیتی برای اینکه در کدام کشور یا مرکز آزمون را بدهید وجود ندارد . تا زمانیکه جای خود را رزرو کنید ، از نظر جیمت ، مسئله ای وجود ندارد . ( مسئولیت تهیه ویزا و غیره بر عهده خود شماست و GMAC هیچگونه تعهد یا مسئولیتی در این موارد ندارد ) .

+ ايرانيان به دلیل نزدیکی این کشورها و هزینه سفر ، اغلب از مراکز زیر استفاده می کنند :

امارات متحده در دو شهر دبی ( 4 مرکز ) و ابوظبی ( 2 مرکز )
ترکیه در دو شهر آنکارا و استانبول
آذربایجان
ارمنستان

انتخاب مرکز و اختلافات اصلی مراکز :

1 . ظرفیت و درخواست : ظرفیت این مراکز متفاوت است و برخی زودتر پر می شوند . مثلا مرکز ارمنستان معمولا زودتر پر می شود . یا در دبی معمولا پیدا کردن جای خالی راحتتر است .

2 . مراکز خاص : برخی مراکز خاص هستند مثلا مرکز نظامی که در دبی قرار دارد . افراد خارجی امکان ثبت نام در این مرکز را ندارند و تنها اعضای نظامی آمریکایی و یا کسانی که مجوز ورود به آن محوطه را دارند می توانند در آن مرکز ، آزمون بدهند . ( یکی از 4 مرکز دبی ، این مرکز است )

3 . هزینه سفر : هزینه سفر هر یک از این کشورها متفاوت است و بسته به مدت زمانی که در کشور می مانید ، آژانس مسافرتی یا دفتر خدماتی که از آنها سرویس می گیرید ، نوع هواپیمایی مورد استفاده و بسیاری عوامل دیگر ، هزینه سفر تغییر خواهد کرد .

تمامی مراکز موظف هستند استاندارد مشخصی را رعایت کنند . به همین دلیل در خود ساختمان مراکز تفاوتهای کمی وجود دارد .
نحوه ثبت نام در آزمون جیمت ( GMAT ) :

ثبت نام این آزمون از طریق سایت www.mba.com یا لینک [۱۵] به صورت آنلاین صورت میگیرد. ثبت نام در سایت رایگان است.

برای ثبت نام در آزمون باید در سایت فوق یک پروفایل ایجاد کرده و اطلاعات خود را شامل نام، نام خانوادگی، آدرس و … را وارد کنید.

توجه :

هنگام وارد کردن نام و نام خانوادگی دقت کنید. این نام و نحوه نگارش آن باید با چیزی که در پاسپورت شما نوشته شده است یکسان باشد. این 2 بخش از اطلاعات را بعد از save کردن پروفایل دیگر نمیتوانید تغییر دهید . تغییر نام یا تصحیح املای آن تنها با تماس با جیمک و اجازه آنها ممکن است .

بعد از پرکردن پروفایل ، می توانید از تمامی امکانات سایت استفاده کنید . امکاناتی نظیر : جستجوی دانشگاه ها ، اطلاعات رشته اراده شده در یک دانشگاه ، ثبت نام جیمت ، فرستادن نمره اضافه و … .

+ برای ثبت نام ، مراحل زیر را باید طی کنید :

1. ورود به سایت ( پرکردن پروفایل در اولین بار ورود )

2. ورود به قسمت Register for the GMAT .

3. پیدا کردن مرکز یا مراکز مورد نظر در لیست .

اگر میخواهید مراکز نزدیک به کشور خود را ببینید در اولین قسمت که نوشته شده است Find the closest مقدار آن را به 20centers تغییر دهید تا لیست بهتری را به شما نمایش دهد. در صورتی که مرکز مورد نظر را نمایش نداد، کشور را عوض کنید.

بعد از انتخاب مرکز یا مراکز مورد نظر ( حداکثر 4 مرکز ) با زدن next به صفحه بعد بروید.

با انتخاب ایران ، مراکز کشور ترکیه به شما نمایش داده نخواهد شد.برای دیدن مراکز ترکیه باید کشور را از ایران، به ترکیه تغییر دهید.

4. چک کردن ” خالی بودن ” یا ” جا داشتن ” مرکز مورد نظر در تاریخی که میخواهید.

در این قسمت ابتدا تاریخ مورد نظر را مشخص کنید. سپس بین مراکز انتخاب شده بگردید تا جای خالی پیدا کنید. روزهایی که هنوز جای خالی دارند در حدول به صورت پررنگ و برجسته نمایش داده میشوند.

اگر مرکز شما در تاریخ مورد نظرتان جا دارید، روی آن تاریخ کلیک کنید. در سمت راست حدول به شما زمانهای خالی در آن روز نمایش داده میشود. زمان برگزاری امتحان جیمت در مراکز مختلف است. آزمون ممکن است در ساعت 8 صبح یا 2:30 بعد از ظهر شروع شود. انتخاب ساعت با شماست.

بعد از انتخاب زمان مورد نظر روی دکمه Select exam appointment کلیک کرده و به صفحه بعد بروید.

5. دریافت برنامه GMATprep :

در این صفحه از شما سوال میشود که به چه طریق میخواهید برنامه GMATprep را دریافت کنید. اگر ساکن ایران هستید، گزینه اول را انتخاب کنید وبرنامه را به صورت download directly دریفات کنید. دیسک این برنامه به ایران پست نمیشود.

6. تایید و فاکتور :

در این صفحه به شما مبلغی که باید بپردازید نشان داده خواهد شد. در حال حاضر هزینه آزمون 250$ است.

در این صفحه از شما خواسته میشود اطلاعات خود را یکبار دیگر چک کنید و مطمئن شوید که در پروفایل به درستی وارد کرده اید.

در صورتی که از voucher استفاده میکنید یا کد تخفیف دارید در پایین این صفحه وارد کنید.اگر میخواهید از credit card استفاده کنید به صفحه بعد بروید.

7. پرداخت از طریق credit card :

در این صفحه اطلاعات کردیت کارد را وارد کنید .

توجه :

1 . در این قسمت از شما Billing Adress سوال می شود . این آدرس به صورت خودکار، همان آدرسی است که در پروفایل خود وارد کرده اید . این آدرس باید برابر آدرسی باشد که ” رسید کردیت کارد ” به آن آدرس فرستاده می شود . اگر آدرس نوشته شده با آدرس کارت متفاوت است حتما آن را تغییر دهید .

2 . دقت کنید در صورتی که از کارت اقوام ، دوستان یا هر شخصی غیر از خود شما ، استفاده می کنید ، حتما با آنها هماهنگ کنید و آدرس و اطلاعات دقیق کارت را از آنها بگیرید .

3 . گاهی GMAC در صورتی که نام دارنده کارت یا credit card holder با نام شما متفاوت باشد، برای اطمینان از دزدی نبودن کارت و اطلاع داشتن صاحب کارت ، با آنها تماس می گیرد . پس حتما با صاحب کارت هماهنگ کرده و آنها را در جریان قرار دهید .

8. تایید نهایی :

در نهایت به شما اطلاعات کردیت کارت (نحوه پرداخت)، تاریخ ثبت نام و … نمایش داده خواهد شد و در صورتی که تایید کنید، هزینه آزمون کسر شده و ثبت نام شما نهایی میشود.
هزینه های آزمون جیمت ( GMAT ) :

در حال حاضر هزینه های مختلف مرتبط با جیمت به صورت زیر است: (همه اعداد به دلار آمریکا هستند)

هزینه ثبت نام آزمون : 250$

با ثبت نام در آزمون و پرداخت این هزینه، شما میتوانید در آزمون شرکت کرده، نمره خود را برای 5 دانشگاه یا مرکز فرستاده و کارنامه رسمی خود را به صورت پستی دریافت کنید.

تغییر تاریخ یا محل ثبت نام : 50$

در صورتی که بخواهید تاریخ آزمون خود را تغییر دهید (به دلیل عدم آمادگی یا ….) یا اگر بخواهید محل آزمون را تغییر دهید (به دلیل عدم دریافت ویزا یا …) با پرداخت این هزینه میتوانید آزمون خود را جابه جا کنید.

درخواست ارسال نمره اضافه : 28$ ( هر نمره )

در صورتی کهب خواهید نمره شما به دانشگاههای دیگری جز 5 دانشگاه اولیه فرستاده شود، باید برای هر مرکز یا دانشگاه اضافه، این مبلغ را بپردازید

لغو کردن ثبت نام یا cancellation :

در صورتی که بیشتر از 7 روز به تاریخ آزمون مانده باشد و امتحان خود را لغو کنید به شما 80$ بازگردانده میشود. در صورتی که در طی 7 روز مانده به امتحان، آزمون را کنسل کنید هیچ مبلفی به شما بازگردانده نخواهد شد

مالیات :

برای امتحان دادن در برخی از کشورها، باید مقدار مالیاتی، طبق قانون آن کشور بپردازید. این جدول مالیاتی را میتوانید در [۱۶] مشاهده کنید.

این مالیات علاوه بر هزینه اصلی محاسبه می شود و به هزینه اصلی آزمون ، هزینه تغییر تاریخ / محل و هزینه نمره اضافه تعلق می گیرد .

»» مراکز اطراف ایران ، بدون مالیات هستند .
توصیه ها و نکات قابل توجه برای روز امتحان :

قبل از امتحان :

1. برنامه سفر خود را طوری تنطیم کنید که حتما روز قبل از آزمون در آن کشور باشید.

تا حد ممکن تلاش کنید که زودتر از روز امتحان در آن کشور باشید. بسیاری از پروازهای خروجی با مشکلات آب و هوایی یا تاخیر چند ساعته مواجه میشوند. به همین دلیل بهتر است بین پرواز خود و زمان امتحان 24 ساعت فاصله قرار دهید تا اگر مشکلی پیش آمد فرصت کافی برای رسیدن به محل آزمون داشته باشید.

2. محل مرکز آزمون را شناسایی کرده و در صورت امکان روز قبل از آزمون، به مرکز مراجعه کنید.

اگر روز قبل از آزمون به مرکز مراجعه کنید به شما اجازه میدهند که از اتاق آزمون دیدن کنید. بسیاری از افراد با دیدن مرکز، استرس خود را از دست میدهند.

همچنین با شناسایی محل مرکز، در روز امتحان دیگر لازم نیست برای پیدا کردن آدرس و یافتن مرکز زمان و انرژی صرف کنید . با خیال راحت به محل آزمون مراجعه میکنید

3. از هتل، راهنمای تور، مسئول مرکز جیمت یا …در مورد بهترین مسیر برای رسیدن به محل آزمون و ترافیک محله در روز آزمون، سوال کنید

معمولا مراکز آزمون داخل شهر هستند و زمان زیادی برای رسیدن به انها لازم نیست صرف کنید.

با داشتن اطلاعات ترافیک، میتوانید برنامه ریزی کنید. شاید در روزهای خاصی بار ترافیکی شهر بیشتر باشد و لازم شود زودتر حرکت کنید.

4. توصیه میشود روز قبل از آزمون را استراحت کرده و از خواندن یا زدن تستهای طولانی خودداری کنید

روز امتحان :

1. برای ورود به جلسه امتحان ، باید کارت شناسایی همراه داشته باشید. حتما پاسپورت خود را ببرید. بدون کارت شناسایی که اطلاعات آن با اطلاعات ثبت نامی شما یکسان باشد، به شما اجازه شرکت در امتحان را نخواهند داد.

2. اجازه بردن هیچ وسیله ای به داخل اتاق آزمون را ندارید. تنها میتوانید کارت شناسایی و برگه ای که نام و کد 5 دانشگاه مورد نظرتان را روی آن نوشته اید، همراه خود به داخل اتاق ببرید

3. همراه خود نوعی تغذیه داشته باشید تا بتوانید در زمان استراحت از آن استفاده کنید. از مواد شیرین که باعث بالا رفتن قند خون شما میشود استفاده کنید نظیر شکلات، کیک، بیسکویت و ….

(دقت داشته باشید که وقت شما در زمان استراحت بسیار محدود است پس موادی همراه خود ببرید که استفاده از آنها راحت باشد)

4. در مراکز معمولا آب سرد/ گرم و لیوان یکبار مصرف در دسترس است. با این حال بد نیست شیشه آب همراه خود داشته باشید.

5. اتاق آزمون در مراکز به دلیل سیستمهای تهویه و سرمایشی ممکن است کمی سرد باشد. بهتر است همراه خود یک لباس مناسب ببرید. از لباسی استفاده کنید که جیب زیادی نداشته و پوشیدن یا درآوردن آن راحت باشد. در ضمن خیلی گرم نیر نباشد.

6. محض احتیاط بعد از نهایی شدن ثبت نام آزمون، از آن صفحه پرینت گرفته و این برگه را همراه خود داشته باشید.

7. قبل از شروع امتحان، محل نزدیکترین سرویس بهداشتی را سوال کرده و پیدا کنید.

ورود به اتاق آزمون :

1. ارائه کارت شناسایی : در ابتدای ورود شما به مرکز ، از شما خواسته میشود کارت شناسایی ارائه کنید. اطلاعات این کارت باید با اطلاعات ثبت نامی شما یکسان باشد

2. اسکن دست : جیمک برای تشخیص هویت شما و جلوگیری از تقلب به جای اثر انگشت از Palm-vein scan استفاده میکند.

3. تحویل وسایل: از شما خواسته میشود وسایل اضافه خود را در کمدی قرار دهید. تمامی وسایل خود به جز کارت شناسایی و برگه ای که کد دانشگاهها را روی آن نوشته اید، در کمد بگذارید. در کمد را نیز قفل کرده و کلید را همراه خود داشته باشید.

اگر همراه خود تغذیه اورده اید، در جلوی کمد و در دستری قرار دهید تا بتوانید موقع استراحت سریعتر به آن دسترسی پیدا کنید.

اگر همراه خود ژاکت برده اید، با مسئول مرکز هماهنگ کرده و سپس آن را همراه خود به داخل اتاق ببرید.

4. دریافت ماژیک و دفترچه: مسئول مرکز به شما ماژیک و دفترچه را تحویل میدهد که بتوانید یادداشتها و محاسبات خود را روی آن انجام دهید.

– ماژیکی که به شما داده میشود شبیه ماژیک CD سایز متوسط است. (ضخامت آن از روان نویس بیشتر است). این ماژیک روان است و از سرعت نوشتن شما کم نمیکند.

حتما ماژیک را تست کنید تا مطمئن شوید خشک نشده است.

– دفترچه ای که به شما ارائه میشود، دارای 4 یا 5 برگ است که از هر 2 طرف آن میتوانید استفاده کنید. این دفترچه سطحی صیقلی دارد.

میتوانید نوشته های روی دفترچه را پاک کرده و از آن دوباره استفاده کنید لیکن این کار از شما زمان زیادی خواهد گرفت. به همین دلیل بهتر است به جای پاک کردن نوشته ها، درخواست کنید به شما دفترچه جدید داده شود.

در برخی مراکز همان ابتدا به داوطلب 2 دفترچه داده میشود

ممکن است با گفتن اینکه ” دست خط شما درشت است و خیلی زود دفترچه را تمام می کنید ” مسئولین سایر مراکز نیز از همان ابتدا دفترچه بیشتری به شما بدهند.

5. ورود به اتاق آزمون : مسئول مرکز، شما را به داخل اتاق آزمون همراهی کرده، جایگاه شما را نشان میدهد. برای استفاده از کامپیوتر و شروع آزمون رمز خود را وارد کرده و به شما اجازه میدهد که آزمون را شروع کنید.

در صورتی که هر گونه سوال یا مشکلی دارید، قبل از اینکه پسورد را بزنند، از مسئول آزمون بپرسید.

6. شروع امتحان .
پاسخ به برخی سوالات رایج ( حتما این قسمت را مطالعه کنید ) :

اگه روز امتحان به موقع به مرکز نرسم ، چی میشه ؟

طبق قوانین جیمت ، حضور به موقع در جلسه الزامی است .

لیکن طبق تجریه دوستانی که در گذشته در آزمون شرکت کرده اند :

کسانی که زودتر به مرکز رسیده اند : به آنها اجازه داده شده است که امتحان خود را زودتر شروع کنند .

کسانی که دیرتر از آزمون خود ، به مرکز رسیده اند : اگر تاخیر آنها زیاد نبوده است به آنها اجازه شرکت در ازمون داده شده است .

– به طور مثال دوستانی که به دلیل گم کردن مرکز ، 45 دقیقه دیرتر به مرکز رسیده بودند ، به آنها اجازه داده شد در آزمون شرکت کنند .

– حتما برنامه خود را طوری تنظیم کنید که 30 دقیقه قبل از شروع امتحان در مرکز باشید .

– در صورتی که به هر دلیلی با تاخیر به مرکز میرسید حتما با مرکز، تلفنی تماس بگیرید و آنها را در جریان قرار دهید .

اگر نتیجه امتحانم خوب نباشه و نخوام برای دانشگاهها پست بشه باید چی کار کنم ؟

موقعی که در جلسه آزمون هستید، بعد از پاسخ دادن به آخرین سوال امتحان، از شما پرسیده میشود که “آیا میخواهید نتیجه آزمون را مشاهده کنید یا خیر”. در صورتی که پاسخ “بله” بدهید، نمره آزمون به شما نمایش داده خواهد شد و این نمره به عنوان نمره رسمی شما ثبت شده و برای دانشگاههایی که انتخاب کرده بودید فرستاده خواهد شد و راهی برای جلوگیری از ارسال نمره به آنها وجود ندارد.

تنها در صورتی که در انتهای آزمون، به سوال پرسیده شده، جواب “خیر” بدهید نمره شما ارسال نخواهد شد. البته در این صورت نمره نهایی آزمون محاسبه نشده و به خود شما هم نمایش داده نخواهد شد.

اگر نتیجه امتحانم خوب نباشه و بخوام دوباره امتحان بدم، کی میتونم ثبت نام کنم ؟

طبق قوانین جیمک، بین 2 آزمون شما باید 1 ماه فاصله باشد. یعنی نزدیکترین تاریخی که میتوانید آزمون بعدی خود را ثبت نام کنید 31 روز بعد از تاریخ آزمون فعلی شماست.

طبق قوانین جیمت ، در هر سال ( هر 12 ماه ) تنها میتوانید 5 بار در آزمون شرکت کنید .

اگر 2 بار امتحان داده باشم و نمره امتحان دومم بهتر باشه، میتونم این نمره رو برای دانشگاه بفرستم ؟

متاسفانه جیمت برخلاف آزمونهایی نظیر تافل ، کلیه سابقه شما در طی 5 سال گذشته را ارسال میکند. یعنی در صورتی که چندین بار این آزمون را شرکت کرده اید، دانشگاه مقصد تمامی نمرات این چند آزمون (در طی 5 سال) را دریافت خواهد کرد.

اغلب دانشگاهها تنها به آخرین نمره دریافت شده توجه می کنند . لیکن معدود دانشگاههایی هستند که روش خود را دارند و میانگین نمرات کسب شده را در نظر میگیرند و یا به بالاترین نمره خام دریافت شده در هر قسمت توجه میکنند.

کی میتونم 5 تا دانشگاه مورد نظرم رو مشخص کنم ؟

متاسفانه جیمک امکان انتخاب این دانشگاهها را قبل از امتحان یا از طریق سایت ، فراهم نکرده است و تنها در روز امتحان، قبل از شروع آزمون امکان مشخص کردن آنها را دارید.

دانشگاههای مورد نظر خود را انتخاب کنید. نام و کد جیمت آنها را از طریق سایت دانشگاه و یا سایت MBA.com پیدا کنید. نام و کد را روی یک برگه یادداشت کنید. روی این برگ هیچ چیز دیگری ننویسید. در روز امتحان به شما اجازه داده خواهد شد که این برگه را همراه خود به اتاق آزمون ببرید به شرطی که فقط اسم و کد دانشگاهها روی آن باشد.