آزمون GRE General

دانشگاه های آمریکا و برخی از دانشگاه‌های بسیار معتبر کشورهای دیگر ( عمدتا کانادا و بخش ریاضی آن در ترکیه ) نمره‌ی این آزمون را به عنوان یکی از مدارک درخواست پذیرش در مقاطع کارشناسی ارشد ، دکترا و بالاتر ملاک قرار می دهند . این آزمون به دو صورت ورقه‌ای ( Paper base ) و کامپیوتری ( Computer base ) برگزار می‌شود که نوع کامپیوتری آن در ایران برگزار نمی‌شود. نوع ورقه ای سالی سه بار برگزار می شود ، یک بار در اکتبر و یک بار در نوامبر و یک بار هم در فوریه . تعداد شرکت کننده در این امتحان دارای محدودیت نبوده و ثبت نام در این آزمون می تواند از طریق سایت موسسه ETS انجام پذیرد . نمرات این آزمون تقریبا 45 روز پس از برگزاری آماده خواهد شد و لازم به ذکر است جهت ارسال نمرات به دانشگاه تا 4 دانشگاه رایگان می باشد در صورت ماندن برای پس از برگزاری رایگان نخواهد بود.

ساختار آرمون جی آر ای عمومی ( GRE General ) :

نوع عمومی آزمون جی آر ای ( GRE General ) ورقه‌ای ( Paperbase ) شامل سه بخش می‌باشد :

1 . Quantitative ( ریاضیات )
2 . Verbal ( واژگان )
3 . Analytical Writing ( بخش نوشتاری )

بخش ریاضیات این آزمون بسیار ساده و چیزی بیش از کتاب‌های دبیرستان نیست . شاید یک دانش آموز خوب سوم راهنمایی هم بتواند به راحتی به سوالات آن پاسخ دهد . نمره این بخش از 800 ( ورژن جدبد 170 ) می‌باشد که معمولا اکثر افرادی که در این آزمون شرکت می کنند این نمره را کسب می کنند . بیشترین نکته این بخش دقت زیاد و سرعت عمل می باشد .

توصیه به کسانی که به دنبال بورس‌های تحصیلی می‌باشند : گرفتن نمره کمتر از 170 نشان می‌دهد که شما خیلی هم با دقت نیستید . لذا خواندن این بخش حتما توصیه می شود . حتما چند دوره از آزمون های قبلی را تست بزنید تا کاملا به نوع سوالات آشنا شوید و تعداد اشتباهات خود را کاهش دهید و سرعتتان در زدن تستها افزایش پیدا کند . همچنین در بسیاری از دانشگاه هایی که نمره GRE برای آنها اهمیت دارد ، برای مجموع نمره ریاضیات و واژگان حد نصابی مانند 1100 ، 1200 ، 1250 ، و حتی بیشتر یعنی 1350 نیز تعیین می شود . پس سعی کنید که بخش ریاضیات را از دست ندهید . البته با تغییراتی که در آزمون GRE از August 2011 اعمال گشت ، پایه نمرات نیز تغییر کردند ، ملاک جدید نمرات بین 170 – 130 می باشد . ولی کماکان نمره ها هم به صورت معیار قدیمی و هم به صورت معیار جدید در کارنامه ثبت می شود .

بخش ریاضیات ( Quantitative ) :

سوالات مربوط به آزمون جدید 2 سری سوال 25 تایی است که در 35 دقیقه باید پاسخ داده شود ، همچنین استفاده از ماشین حساب ساده در آزمون نوع جدید مجاز می باشد ، ماشین حساب توسط سازمان سنجش در اختیار داوطلبین قرار می گیرد . در آزمون نوع قدیم معیار براین اساس بود که اگر 2 یا حتی در برخی آزمون ها تا 4 غلط نیز داشتید نمره شما 800 بود . بخشی که در این آزمون امکان غلط زدن را افزایش می دهد مربوط به بخش سوالات نموداری است که در این بخش یک نمودار داده شده و از شما چند سوال پرسیده می شود . در این بخش دقت بیشتری لازم می باشد ( خیلی از دوستان سوالات نموداری را بعد از پاسخ به سایر سوالات جواب می دهند ) .
بخش واژگان ( Verbal ) :

تمام این آزمون بخش واژه آن است که نیاز به دانش بسیار بالایی از دایره لغات پیچیده ای دارد که بعضا معانی پارسی آن نیز به گوش ما نخورده است . سوالات این بخش 5 گزینه ای است و نمره منفی ندارد . موفقیت در این بخش نیز دور از دسترس نیست . ولی نیاز به زمان نسبتا زیادی دارد . این بخش شامل 2 سری سوال 25 تایی می باشد کسب نمره بالای 400 از 800 در این آزمون واقعا خوب است و شما با کسب مجموع 1200 حتی در 10 دانشگاه اول آمریکا نیز شانس خواهید داشت .

»»» هر کدام از این 25 سوال در 3 فرم زیر می باشند :

1 . بخش جای خالی ( عادی ) ( 8 سوال ) : یک جمله نسبتا پیچیده داده می شود و یک ، دو و یا سه جای خالی را باید با گزینه ها پر کنید

2 . بخش پر کردن جا خالی با دو مترادف ( 4-5 سوال ) : یک جمله ی نسبتا پیچیده را باید با دو کلمه ی مترادف پر کنید

3 . بخش خواندن ( 12-13 سوال ) : در این بخش پنج یا شش متن نسبتا پیچیده داده می شود که باید با توجه به آنها به سوالات پاسخ دهید
بخش نوشتاری ( Analytical Writing ) :

شامل نوشتن 2 انشا می باشد . هر انشاء دارای 30 دقیقه زمان است ( مجموعا 60 دقیقه ) . در بخش اول به شما یک موضوع داده می شود که به مراتب از موضوعات تافل مشکلتر است و باید برای آن بنویسید . تحلیل دقیق موضوع ، گرامر نسبتا پیچیده ، تعداد لغات و… در این بخش بر روی نمره شما تاثیر بسزایی دارند . نمره این بخش نیز از 6 محاسبه می شود که نمره 4 واقعا خوب است و گرفتن آن از معادل تافل آن سخت تر است . البته لازم به ذکر است که کسانی هم بوده اند که نمره این بخش آنها از تافل ( TOEFL ) بیشتر بوده که احتمالا تصادفی بوده است . در بخش دوم ، در حدود چند خط یک موضوعی توضیح داده می شود . این موضوع ظاهرا منطقی به نظر می رسد ولی در اصل اینطور نیست و دارای اشکالاتی است که شما باید آنها را بسط دهید . یک مژده بسیار خوب این است که از آنجاییکه ما ایرانیها فقط یاد گرفته ایم از یک کار خوب فقط جنبه های کوچک منفی آن را پیدا کنیم و بکوبیم ، از این رو در این بخش نیز جزو شرکت کننده های موفق هستیم . البته پیدا کردن بخش های منفی آن نیز کار سختی نیست .

نکته بسیار مهم :

دوستان ، کلا نوشتن یک انشا خوب احتیاج به حرافی زیاد دارد که در تافل این کار بسیار خوب است که شما هر چه می توانید موضوع را بشکافید و با دلایل متفاوت عقیده خود را پشتیبانی کنید . مثلا اگر در تافل با دلایل خود ثابت کنید که سیگار کشیدن خوب است ، شما نمره را خواهید گرفت . ولی در این آزمون تحلیل صحیح از اهمیت ویژه ای برخوردار است و باید با دقت موضوع را بشکافید . در غیر این صورت نمره ای بیشتر از 3.5 به دست نمی آورید .

باز هم به کسانی که برای دکترا به دنبال بورس تحصیلی می گردند این بخش نیز بیشتر توصیه می شود . کسانی که این آزمون را به صورت موازی با تافل ( TOEFL ) یا آیلتس ( IELTS ) می خوانند و زمان نسبتا مناسبی نیز در اختیار دارند می توانند روی بخش نوشتاری GRE و بخش جای خالی و خواندن Verbal بیشتر سرمایه گذاری نمایند .

در آزمون بعد از بخش نوشتاری ، سوالات ریاضی و واژه در یک دفترچه داده می شود که به صورت یک در میان می باشند . ( یعنی بخش اول واژه و بعد ریاضی و مجددا بخش سوم واژه و بخش آخر ریاضی می باشد ) . طبق قوانین آزمون که از سوی ETS تعیین شده است باید هر بخش را در زمان قانونی آن به پایان رساند و امکان بازگشت به عقب و یا رفتن به جلوتر وجود ندارد ؛ گرچه در حوزه های امتحانی در ایران نیز کم و بیش این قانون اجرا می شود اما در برخی از حوزه های امتحانی سخت گیری های مراقبین کمتر است . این را به خاطر داشته باشید که به هر حال هیچ وقت تقلب و قانون شکنی کار درست و پسندیده ای نیست .

زمان مناسب برای آزمون جی آر ای عمومی ( GRE General ) :

در مورد زمان این آزمون نیز سعی کنید تا قبل از آبان ماه این کار را انجام دهید . اگر این آزمون را در اواخر شهریور بدهید کاملا مطمئن است ، چرا که دانشگاه های خوب ( یا برخی دانشگاه هایی که می خواهند خود را در زمره دانشگاه های خوب قرار دهند ) برای بورس تحصیلی موعد نهایی 15 دسامبر و حتی برخی 1 دسامبر نیز دارند . ببینید دوستان اگر رزومه خوبی دارید که احساس می کنید دانشگاه های با رتبه 1 تا 50 آمریکا به شما بورس تحصیلی می دهند این آزمون را فراموش نکنید ، به عنوان نمونه برای کسی که معدل لیسانس بالای 16 و 17 و معدل ارشد بالای 17 و 17.5 دارد و حداقل یک مقاله در مجلات ISI یا مجلات خوب خارجی چاپ یا حتی در حال چاپ دارد ، این آزمون اکیدا توصیه می شود . همچنین برای این دوستان نمره عالی تافل نیز بسیار بسیار توصیه می شود . دانشجوی کارشناسی ارشد در رشته الکترونیک فارغ التحصیل از شریف با معدل لیسانس و ارشد 17.5 و 18.5، چند مقاله قوی ISI و حل تمرین های متعدد در این دانشگاه + 6 توصیه نامه از اساتید خوب شریف مانند دکتر رشیدیان تنها به دلیل نمره پایین تافل و GRE از دانشگاه جرجیا تک آمریکا رد شد . البته چند تا از اساتید این دانشگاه به او قول دادند که به شرط تافل و GRE به او بورس تحصیلی را بدهند . ولی کسی با این رزومه خود را برای آزمون های زبان معطل نمی کند و دانشگاه دیگری را انتخاب می نماید. تمام این مطالب برای این است که یک تعادل نسبی باید در تمام مراحل این پروسه رعایت شود . عزیزان یک دانشجوی خوب لازم نیست که 10 تا مقاله در مجله چاپ کند . بالعکس این مسئله نیز صادق است یعنی تمام انرژی خود را روی زبان نگذارید و از معدل و… غافل شوید.

آزمون جی آر ای موضوعی ( GRE Subject ) نیز که تخصصی تر است برای تعداد اندکی از عزیزان مانند رشته مهندسی کامپیوتر و … در تعداد بسیار کمی از دانشگاه ها اجباری می باشد . یا برخی از اساتید تاکید می کنند که این آزمون را بدهید . نمره کل این امتحان از 900 می باشد که درصد بالای 85% خوب است .

نحوه ثبت نام آزمون جی آر ای عمومی ( GRE General ) :

ثبت نام آزمون جی آر ای عمومی به دو روش از طریق سایت ETS و دیگری سایت Sanjesh امکان پذیر می باشد :
ثبت نام از طریق سازمان سنجش :

مراحل ثبت نام از طریق سنجش به شرح زیر است :

– تکميل فرم هاي اطلاعات فردي، اطلاعات جهت برقراري تماس .

– تکميل فرم اطلاعات تحصيلي .

– صدور شماره پرونده ثبت نام(عددي 10 رقمي) جهت پيگيري هاي بعدي .

– ارسال فايل تصويري از چهره داوطلب .

– انتخاب نوع و تاريخ آزمون و پرداخت هزينه .

– صدور شماره رهگيري ثبت نام .

با ورود به سایت سازمان سنجش و بخش GRE سایت می توانید برای آزمون ثبت نام کنید . ابتدا لازم است متقاضی اطلاعات فردی را تکمیل کرده و سپس شماره پرونده دریافت می کند. (برای تکمیل مراحل بعد و یا برای ورود به پروفایل در سایت سنجش به شماره پرونده و کد ملی نیاز است) داوطلب در مرحله بعد باید عکس خود را در سایت آپلود کند (به توضیحات مربوطه در سایت سنجش درباره مشخصات عکس توجه کنید). متقاضی پس از انتخاب تاریخ مورد نظر باید وجه آزمون را از طریق کارت بانکی پرداخت کند. پس از اتمام این مراحل و در صورتی که تمامی مراحل با موفقیت انجام شده باشد به داوطلب یک کد رهگیری 14 رقمی داده می شود و این به معنای ثبت نام موفقیت آمیز در آزمون می باشد. معمولا سازمان سنجش یک هفته قبل از آزمون کارت امتحان ( Admission Ticket ) ، که از طرف ETS صادر شده است ، را توزیع می کند و داوطلب می تواند با داشتن کارت ملی، کارت آزمون خود را دریافت کند. بر روی کارت دو سری اطلاعات وجود دارد . اطلاعات مربوط به حوزه ی امتحان و آدرس آن و شماره صندلی داوطلب در روز آزمون. همچنین شماره ای به نام Registration Number وجود دارد که به منظور دسترسی به اطلاعات آزمون از طریق پروفایل GRE در سایت ETS می باشد . پس از ساختن پروفایل در سایت و وارد کردن این شماره می توانید اطلاعات آزمون خود را در سایت ETS مشاهده کنید و از این طریق نمره ی خود را به صورت آنلاین مشاهده کرده و درخواست های خود مبنی بر ارسال و گزارش نمرات به دانشگاه های مورد نظر خود را پیگیری نمایید . همچنین هنگام مراجعه جهت دریافت کارت آزمون ، دفترچه ای به داوطلب داده می شود که شامل نمونه سوالاتی جهت آشنایی و تمرین برای امتحان می باشد .

ثبت نام از طریق سایت ETS :

پس از ساختن پروفایل در سایت ETS در در قسمت myGRE متقاضی می تواند برای آزمون و حوزه امتحانی مورد نظر خود ثبت نام نماید. در آخر و پس از تکمیل اطلاعات مربوطه، داوطلب باید وجه امتحان را از طریق کارت های اعتباری بین المللی پرداخت نموده و در صورت موفقیت آمیز بودن ثبت نام یک Confirmation Code دریافت می کند. بعد از این مرحله مدتی طول می کشد تا Admission Ticket صادر شود و در دسترس داوطلب قرار بگیرد. نکته قابل توجه این است که ثبت نام از طریق ETS و دریافت کد مربوطه به منزله اتمام ثبت نام نمی باشد. پس از اتمام ثبت نام در ETS متقاضی باید مراحل ثبت نام خود را ( در صورتی که سنجش را به عنوان محل امتحان خود مشخص کرده باشد ) با تشکیل پرونده در سایت سازمان سنجش تکمیل کند که شامل مراحل زیر می باشد :

– تکميل فرم هاي اطلاعات فردي، اطلاعات جهت برقراري تماس .

– صدور شماره پرونده ثبت نام (عددي 10 رقمي) جهت پيگيري هاي بعدي .

– ارسال فايل تصويري از چهره داوطلب .

– اعلام آزموني که در سايت ETS در آن ثبت نام کرده ايد .

– صدور شماره رهگيري ثبت اطلاعات آزمون .

در این صورت متقاضی می تواند کارت خود را از طریق سایت ETS پرینت بگیرد ولی لازم است این داوطلبان نیز یک هفته قبل از آزمون به سازمان سنجش مراجعه کنند و کارت ورود به جلسه خود را که شامل اطلاعات مربوط به حوزه آزمون و شماره صندلی داوطلب می باشد را دریافت کنند .

»» نکات قابل توجه :

1 . هنگامی که کارت خود را از سنجش دریافت می کنید قسمتی دارد به نام Correction Stub که به Admission Ticket متصل می باشد . در این قسمت متقاضی می تواند اطلاعات مربوط به 4 تا ریپورت رایگان را به صورت دستی وارد کرده و یا اصلاح کند . سپس این بخش را ( تا جمعه قبل از آزمون ) اسکن کرده و به ETS ایمیل کند . همچنین روز آزمون این کارت ها توسط حوزه مربوطه جمع آوری می شوند.

2 . کارنامه های کاغذی آزمون پس از صدور به سازمان سنجش ارسال می شوند .

3 . داوطلبان نمی توانند ثبت نام خود در آزمون GRE را بفروشند و یا واگذار کنند .

»» توجه توجه :

داوطلبان هنگامی که Admission Ticket خود رو دریافت می کنند بهتر است یک کپی از آن بگیرید چون اطلاعات موجود بر روی آن برای دیدن نمرات به صورت آنلاین و از طریق پروفایل در سایت ETS لازم می باشد .