آزمون IELTS

امتحان در دو نوع مختلف آکادميک و جنرال ترينيگ برگزار می‌شود. امتحان آکادميک توانايی انگليسی داوطلبانی را می‌سنجد که قصد دارند تحصيلات خود را در مقطع کارشناسی به بالا در يک دانشگاه انگليسی زبان ادامه دهند. يکی از مهمترين شرط‌های پذيرفته‌شدن در اين دانشگاه‌ها فراهم آوردن سطحی قابل قبول از نمره اين امتحان می‌باشد. نوع جنرال ترينينگ آزمون آیلتس معلومات داوطلبان را در سطحی وسيعتر و در بستری علمی – اجتماعی می‌سنجد. آزمون جنرال‌ترينينگ برای کسانی مناسب است که قصد دارند تحصيلات پيش‌دانشگاهی خود را در کشوری انگليسی زبان به ‌پايان برسانند و يا به‌منظور گذراندن دوره‌های کوتا‌ه‌مدت کاری و يا دست‌يافتن به‌فرصت‌های شغلی قصد سفر به اين کشور‌ها را دارند. به‌علاوه کارنامه اين امتحان از جمله مدارکی است که در جريان بررسی پرونده‌های مهاجرت کشورهای استراليا، نيوزلند و کانادا از متقاضيان طلب می‌شود. در امتحان آیلتس توانايی‌های شنيدن، خواندن، نوشتن، و صحبت‌کردن در چهار قسمت جداگانه سنجيده می‌شود. در حاليکه توانايی شنيداری و صحبت‌کردن داوطلبان امتحان آکادميک و جنرال‌ترينيگ به‌ روش کاملاً ‌مشابهی صورت می‌گيرد، هر يک از اين دو گروه، سوالات جداگانه‌ای در قسمت‌های خواندن و نوشتن دريافت می‌کنند. مسئوليت انتخاب نوع امتحان بر عهده متقاضی بوده و شرکت‌کنندگان بايد هنگام ثبت‌ نام خود نوع امتحان مورد نظر را در فرم ثبت‌ نام قيد کنند. سه بخش اول هر امتحان در يک روز برگزار می‌شود، اما بخش مصاحبه‌ ممکن است در طول يک‌هفته بعد و يا يک هفته قبل از امتحان برگزار شود.

انواع آزمون آیلتس ( IELTS or International English Language Testing System ) :

1 . آزمون جنرال ( General Training )

2 . آزمون آکادمیک ( Academic Training )

آزمون شنیداری و صحبت کردن جنرال ترینینگ و آکادمیک مشابه هم برگزار می شود .

ساختار آزمون آیلتس ( IELTS ) :

آزمون IELTS ، به نوعی طراحی شده که قادر است ميزان معلومات داوطلبان در سطوح مختلف از زبان انگليسی را سنجيده و با توجه به استاندارد IELTS طبقه‌بندی کند. شرکت‌کنندگان در اين آزمون به طيف متنوعی از سوالات بسيار ساده تا بسيار مشکل پاسخ می‌دهند و در پايان با توجه به نمره‌ای که از هر‌يک از چهار‌بخش مختلف دريافت‌کرده‌اند سطحی مابين نا‌آشنای کامل به زبان انگليسی، با نمره صفر، تا سطح آشنای کامل به زبان انگليسی، با نمره ۹، طبقه‌بندی می‌شوند. نمرات به بالا گرد می شود. به این معنا که بطور مثال؛اگر میانگین 4 مهارت داوطلبی 6.25 یا 6.375 باشد، برای وی نمره ی 6.5 در کارنامه منظور خواهد شد، اما برای میانگین 6.125 نمره ی 6.0 منظور خواهد شد. برای آشنايی به هريک از سطوح مختلف اين امتحان اینجا را کليک کنيد.

آزمون آیلتس جنرال‌ ترينيگ ( IELTS General Training ) :
بخش خواندنی ( General Training Reading ) :

برای پاسخ دادن به چهل سوال اين بخش به داوطلبان 60 دقيقه فرصت داده می‌شود. سوالات و متن‌ها در سه بخش، شامل حدود ۲۰۰۰ تا ۲۷۰۰ کلمه، و در يک دفتر‌چه به داوطلب تحويل داده خواهند شد. پس از سپری شدن يک‌ساعت اين دفتر‌چه به‌همراه پاسخنامه از داوطلب گرفته خواهد‌شد. در اين بخش برخلاف قسمت اول امتحان(آزمون شنیداری)به داوطلب فرصتی برای انتقال پاسخ‌ها به پاسخ‌نامه داده نمی‌شود.

متون به‌کار گرفته‌شده در دفتر‌چه‌ سوالات از مجله‌ها، جزوات و کتاب‌ها و روزنامه‌ها انتخاب شده‌اند و مخاطب همه آنها خواننده غير متخصص است.

بخش اول‌ بر مواجه با موقعيت‌های اجتماعی تمرکز دارد. اين بخش شامل متونی است که به مروادات اجتماعی ابتدايی و روزمره تعلق داشته و نگرشی به‌سمت جمع‌آوری،يافتن، و تهيه اطلاعات در آنها وجود دارد.

بيشتر توجه در بخش دوم به‌ جزوات آموزشی و احتياجات رفاهی است. اين بخش به متن يا متن‌هايی اختصاص داده شده که انگليسی پيچيده‌تری در آنها استفاده به‌کار گرفته‌شده است.

متن‌ نسبتاً بلندتری در بخش سوم در انتظار داوطلبان خواهد بود که از طريق آن توانايی خواندن نثر‌های بلند در شرکت‌کنندگان سنجيده می‌شود. در اين بخش بيشتر خواندن نثر‌های پيچيده مد نظر است تا درک ‌مطالب استدلالی، پس بطور معمول انتظار می رود وقت بیشتری از داوطلبان را بگیرد.

بخش نوشتاری ( General Training Writing ) :

برای اين بخش از امتحان يک‌ساعت زمان در نظر گرفته شده است. در طول اين زمان به داوطلبان دو موضوع برای نوشتن داده خواهد شد. پيشنهاد می‌شود که شرکت‌کنندگان در امتحان بيست‌دقيقه اول را به نوشتن سوال اول اختصاص دهند و چهل دقيقه باقی‌مانده را صرف پاسخ به سوال دوم کنند. پاسخ به سوال اول لازم است حد‌اقل در ۱۵۰ کلمه نوشته شود، همچنین این سوال 3 نمره از 9 نمره را شامل می شود. حداقل تعداد کلمات برای موضوع دوم ۲۵۰ کلمه است،و این سوال نیز 6 نمره از 9 نمره را دربرمی گیرد. پس به داوطلبان توصیه می شود بیشتر توجه خود را روی سوال دوم بگذارند؛چرا که نمره ی بیشتری دارد. به پاسخ‌هايی که کمتر از اين‌ ميزان کلمه داشته‌ باشند نمره کامل داده نخواهد شد.

در موضوع اول از داوطلب خواسته خواهد شد تا نامه‌ای به مخاطبی فرضی نوشته و در نامه‌اش مسئله‌ای را توضيح داده يا مشکلی را شرح دهد.

موضوع دوم در قالب يک سوال از داوطلب خواهد خواست تا عقيده موافق يا مخالف خود را نسبت به يک مسئله بيان کند.
آزمون آیلتس آکادمیک ( IELTS Academic ) :

بخش خواندنی ( Academic Reading ) :

برای پاسخ دادن به چهل سوال اين بخش به داوطلبان شصت دقيقه فرصت داده می‌شود. سوالات و متن‌ها در سه بخش، شامل حدود ۲۰۰۰ تا ۲۷۰۰ کلمه، و در يک دفتر‌چه به داوطلب تحويل داده خواهند شد. پس از سپری شدن يک‌ساعت اين دفتر‌چه به‌همراه پاسخنامه از داوطلب گرفته خواهد‌شد. در اين بخش برخلاف قسمت اول امتحان به داوطلب فرصتی برای انتقال پاسخ‌ها به پاسخ‌نامه داده نمی‌شود.

متون به‌کار گرفته‌شده در دفتر‌چه‌ سوالات از مجله‌ها، جزوات و کتاب‌ها و روزنامه‌ها انتخاب شده‌اند و مخاطب همه آنها خواننده غير متخصص است.

حداقل يکی از اين سه بخش شامل يک نوشته استدلالی ظريف است و يک بخش نيز به محتوای غير نوشتاری و همراه با نمودار يا شکل اختصاص دارد. در صورتی که متن حاوی لغات تخصصی و فنی باشد، واژه‌نامه‌ای کوتاه نيز همراه متن خواهد آمد.

برای بازدهی بیشتر در این بخش توصیه می شود برای پاسخگویی به سوالات هر متن، ابتدا مدت حداکثر 5 دقیقه را به مطالعه سطحی متن بپردازید. در این مرحله به جزئیات توجه نکنید، اما سعی کنید موضوع اصلی هر پاراگراف را دریابید. به این ترتیب هنگام پاسخگویی به سوالات می دانید پاسخ سوال احتمالا در کدام پاراگراف است. همچنین دقت داشته باشید که تقریبا در 90 درصد موارد ترتیب سوال ها همان ترتیبی است که مطالب در متن آمده است. یعنی مثلا پاسخ سوال 4 را قبل از پاسخ سوال 5 در متن خواهید یافت.

در بخش reading سرعت عمل نقش بسیار مهمی دارد و تنها راه برای بالا بردن سرعت تمرین است. توصیه می شود حداقل 1 ماه قبل از آزمون reading های آزمون های IELTS را با زمان بندی امتحان واقعی تمرین کنید.

بخش نوشتاری( Academic Writing ) :

برای اين بخش از امتحان يک‌ساعت زمان در نظر گرفته شده است. در طول اين مدت به داوطلبان دو موضوع برای نوشتن داده خواهد شد. پيشنهاد می‌شود که شرکت‌کنندگان در امتحان بيست‌دقيقه اول را به نوشتن سوال اول اختصاص دهند و چهل دقيقه باقی‌مانده را صرف پاسخ به سوال دوم کنند. پاسخ به سوال اول لازم است حد‌اقل در ۱۵۰ کلمه نوشته شود، همچنین این سوال 3 نمره از 9 نمره را شامل می شود. حداقل تعداد کلمات برای موضوع دوم ۲۵۰ کلمه است،و این سوال نیز 6 نمره از 9 نمره را دربرمی گیرد. پس به داوطلبان توصیه می شود بیشتر توجه خود را روی سوال دوم بگذارند؛چرا که نمره ی بیشتری دارد. به پاسخ‌هايی که کمتر از اين‌ ميزان کلمه داشته‌ باشند نمره کامل داده نخواهد شد.

در موضوع اول به داوطلب يک جدول يا نمودار داده شده و از او خواسته خواهد شد تا اطلاعات نمايش‌داده شده در جدول را با جملات خود توضيح دهد.

موضوع دوم در قالب يک سوال از داوطلب خواهد خواست تا نظر يا عقيده موافق يا مخالف خود را نسبت به يک مسئله بيان کند.

بخش شنیداری ( Academic Listening ) :

این بخش خود از 4 section تشکیل میشود. در هر یک از sectionها 10 سوال وجود دارد و زمان کل Listening حدود 25 تا 30 دقیقه است. در حین پخش مکالمات و متون، هیچ فرصتی برای خواندن سوال ندارید. اما قبل از آغاز هر section برای مدت زمان کوتاهی گوینده توضیحاتی ارائه میدهد و فرصت کوتاهی به شما داده می شود تا به سوالات نگاه کنید.همچنین در پایان هر section نیز به شما فرصت کوتاهی داده می شود تا پاسخ های خود را بررسی کنید، که از این زمان در صورت دلخواه می توانید به خواندن سوالات section های بعدی بپردازید. به هر سوالی که قبل از آغاز متن کامل خوانده باشید به احتمال زیاد پاسخ صحیح خواهید داد. بنابراین خواندن سوالات بسیار مهم است. در هنگام خواندن سوالات حتما دور کلمات کلیدی آن سوال خط بکشید تا هنگام پخش مکالمه به محض شنیدن کلمات کلیدی اماده شنیدن پاسخ باشید. به دلیل اینکه پاسخ به سوال در حین شنیدن ممکن است باعث شود بخشی از متن را گوش نکنید، پاسخ را به خلاصه ترین و ساده ترین شکل ممکن بنویسید. (مثلا اگر پاسخ today morning بوده است و برایتان نوشتن فارسی ساده تر است به فارسی بنویسید امروز صبح). در انتهای هر section مدت 30 ثانیه فرصت دارید که در این مدت به اصلاح پاسخهای خلاصه نوشته شده بپردازید (مثلا تغییر امروز صبح به today morning). در تمام این مدت شما پاسخ ها را در برگه سوال (که به هیچ عنوان تصحیح یا بررسی نمیشود) مینویسید. بنابراین هرگز از پاک کن استفاده نکنید و جهت اصلاح پاسخها فقط پاسخ قبلی را خط بزنید تا در زمان صرفه جویی کنید. در پایان بخش Listening مدت 10 دقیقه زمان برای وارد کردن جوابها از برگه سوال به پاسخنامه دارید.

برخی نکات مهم :

1 ) سوالها به همان ترتیبی قرار گرفته اند که متن پیش میرود. یعنی به عنوان مثال پاسخ سوال 4 قطعا قبل از پاسخ سوال 5 شنیده میشود. بنابراین اگر مثلا منتظر شنیدن پاسخ سوال 4 هستید و پاسخ سوال 5 را میشنوید بدانید که قطعا سوال 4 را از دست داده اید و سریعا حواس خود را متوجه سوالهای بعد کنید.

2 ) در سوالاتی که لازم است جدولی را پر کنید قبل از پخش متن حتما ترتیب پرشدن اطلاعات جدول را با توجه به شماره سوالی که در هر خانه جدول نوشته شده به دست آورید. (چپ به راست، بالا به پایین،…)

3 ) غلط املایی و گرامری باعث از دست دادن نمره سوال میشود. غلطهای املایی یا گرامری شامل عدم گذاشتن حرف اضافه(در صورت لزوم)، حروف تعریف(در صورت لزوم)، شروع اسامی خاص با حرف کوچک(مثلا نوشتن iran به جای Iran) نیز میشوند.

4 ) در صورتی که پاسخ سوال اسم خاص باشد حتما spell خواهد شد (احتمالا سریع)، مگر اینکه اسم خاص نامی معروف باشد (مثلا Oxford Street)

5 ) در مواردی مانند شماره ماشین جهت اطمینان همه حروف به صورت حرف بزرگ نوشته شوند.

6 ) استفاده از اشکال مخفف در صورتی که بین المللی باشند(مانند FBI) مانعی ندارد و حتی توصیه می شود.

7 ) در سوالاتی که محدودیت تعداد کلمه برای پاسخ قرار داده شده اگر این محدودیت رعایت نشود نمره سوال را از دست خواهید داد حتی اگر پاسختان درست باشد. مثلا اگر باید پاسخ حداکثر دو کلمه باشد به جای 26th of June بنویسید June 26th

8 ) در صورتی که پاسخ سوالی عددی است که واحد خاصی دارد، واحد باید نوشته شود. (مثلا 56$ به جای 56 یا 100cm به جای 100)

9 ) در مورد اعداد ترتیبی (اول، دوم، …) مشخص کردن ترتیبی بودن عدد مهم است. (نوشتن 5th floor یا fifth floor به جای five floor)

10 ) اگر در سوال از شما Day خاصی خواسته شود پاسخ یک روز (مثلا tomorrow، Sunday، the day before yesterday، …) است؛ اما اگر در مورد Date خاصی سوال شود پاسخ یک تاریخ (مثلا 26th of June) است.

11 ) در مشخص کردن زمان ها و مدت ها دقت کنید . مثلا عبارت 1hr 50min later یعنی 1 ساعت و 50 دقیقه دیرتر(duration)، عبارت 1.50 یعنی ساعت یک و سی دقیقه، و عبارت 1:50 یعنی ساعت یک و پنجاه دقیقه.
بخش گفتاری ( Academic Speaking ) :

مصاحبه داوطلبان بين ۱۱ تا ۱۴ دقيقه به‌طول خواهد انجاميد. در طول اين زمان داوطلب به سوالات مطرح شده از سوی مصاحبه‌گر پاسخ خواهد داد. اين مصاحبه بر روی نوار ضبط می‌شود.

»» آزمون speaking سه قسمت دارد :

در بخش اول مصاحبه، داوطلب به‌ سوالات عمومی و شخصی در مورد محل‌زندگی‌، وضعیت کار یا تحصیل، وضعيت خانوادگی، و همينطور علايقش پاسخ خواهد داد. اين بخش ۴ تا ۵ دقيقه طول به‌طول می‌انجامد و از شما انتظار می رود پاسخ های نسبتا کوتاه ارائه کنید.

در بخش دوم به داوطلب موضوعی، که بر روی يک کارت نوشته شده‌است، داده می‌شود و از وی خواسته خواهد شد تا به مدت دو دقيقه در مورد آن موضوع صحبت کرده و نظر و عقيده خود را اظهار کند. داوطلب می‌تواند پيش از شروع صحبت به مدت يک‌ دقيقه در مورد محور‌هايی که در مورد آنها صحبت‌خواهد کرد فکر کرده و يادداشت بردارد (به داوطلب برگه و مداد برای نوشتن داده می شود). پس از خاتمه دو دقيقه داوطلب به يک يا دو سوال پايانی در رابطه با موضوع پاسخ خواهد داد. به داوطلبان توصیه می شود در تمرینات خود زمان را طوری تنظیم کنند که حدود 2:00 الی 2:15 دقیقه بتوانند صحبت کنند.

در بخش سوم داوطلب به بحثی چهار تا پنج‌دقيقه‌ای با مصاحبه‌گر وارد خواهد شد که محور آن به‌نوعی به موضوع مورد بحث در کارت مربوط است.

منابع مطالعاتی آزمون آیلتس ( IELTS ) :

منابع متعددی در زمینه آمادگی برای این آزمون وجود دارد که مهمترین و معروفترین آنها 8 جلد کتاب کمبریج آیلتس می باشد که هر جلد شامل 4 آزمون مشابه با آزمون اصلی می باشد. از دیگر کتاب های قابل توجه داوطلبان می توان به کتاب های زیر اشاره کرد :

1 . IELTS trainer

2 . IELTS test builder

3 . IELTS plus

4 . IELTS for Academic Purpose

5 . A collection of 94 ielts listening practice test

مراکز آزمون آیلتس ( IELTS Centers ) :

فعلا آزمون IELTS در سه مرکز زیر در ایران برگزار می شود :

1 . عصر دین و دانش : اکنون علاوه بر تهران در اصفهان نیز آزمون برگزار می کند . برای کسب اطلاعات بیشتر به این سایت مراجعه کنید .

2 . تهران آیلتس : برای ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر در مرکز IELTS Tehran به این سایت مراجعه کنید .

3 . دانشگاه آزاد : برای ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر در مرکز دانشگاه آزاد به این سایت مراجعه کنید .

»» مراکز دانشگاه آزاد و آیلتس تهران تحت نمایندگی IDP Australia می باشند و عصر دین و دانش هم اکنون تحت نمایندگی خانه آیلتس لندن می باشد .

توجه : زمان مصاحبه ی آزمون speaking حدود یک الی دو هفته قبل از برگزاری آزمون کتبی از طریق ایمیل به داوطلبان اعلام می گردد . داوطلبان هیچ گونه اعتراض یا دخالتی در تعیین و یا تعویض تاریخ آزمون speaking خود نمی توانند داشته باشند. زمان آزمون speaking بسته به تعداد نفرات ثبت نام شده برای آزمون اصلی می تواند از یک هفته قبل از آزمون کتبی شروع و تا چند روز بعد از آزمون کتبی نیز ادامه پیدا کنید . ( بطور معمول 4 روز قبل تا 2 روز بعد از آزمون کتبی می باشد ) . برای داوطلبانی که در موعد مقرر حضور نداشته باشند وقت مجدد داده نخواهد شد. داوطلبان باید 10 دقیقه قبل از شروع امتحان در دفتر امتحان IELTS حضور داشته باشند .

ثبت نام آزمون آیلتس ( IELTS ) :

ثبت نام در هر سه مرکز از طریق وبسایتشان و با هزینه ها و شرایط نسبتا مشابه انجام میشود، ولی روند ثبت نام آنلاین با توجه به مرکز آزمونی که انتخاب میکنید ممکن است کمی تفاوت داشته باشد. برای اطلاع از این روندها بخش ثبت نام مربوط به هر مرکز را مطالعه بفرمائید.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در آزمون :

1 . عکس رنگی زمینه سفید( مشابه عکس پاسپورت نباشد، فوتوشاپی نشده، بدون عینک،نگاه به روبرو، دارای حجمی حدود 100 تا 200 کیلوبایت )

2 . پاسپورت یا کارت ملی

3 . کارنامه آزمون قبلی (درصورتی که قبلا آزمون داده باشید)

4 . فرم IELTS Application Form را باید از سایت این مراکز دانلود و به دقت پر کرده و روز آزمون اسپیکینگ یا کتبی (هرکدام زودتر بود) با خود به همراه داشت.

»» هزینه آزمون آیلتس در حال حاظر در هر سه مرکز مبلغ 7,000,000ریا ل می باشد. هزینه ی مربوطه باید صرفااز طریق وب سایت مرکز و از طریق کارت های عضو شبکه شتاب پرداخت شود.

نکات مهم در مورد ثبت نام :

1 . ثبت نام تهران آیلتس : دقت داشته باشید که هرگاه سایت تهران آیلتس در قسمت Time Table عبارت to be announced را نمایش می دهد، یعنی زمان ثبت نام هنوز شروع نشده و باید منتظر باز شدن ظرفیت ها باشید. عبارت end of registration یعنس ظریفت ثبت نام تکمیل و شما قادر با ثبت نام در تاریخ مورد نظر نمی باشید. عبارت More seats soon نشان می دهد که ظرفیت های اضافی به زودی اعلام می شود. هرگاه شخصی در سایت تهران آیلتس رزرو میکند، وقت دارد تا مدت 5 روز هزینه ی آزمون را پرداخت کند ، در غیر اینصورت رزرو او کنسل خواهد شد. بدین صورت از روزی که برای اولین بار سایت برای ثبت نام باز می شود، هر 5 روز یکبار داوطلبان ممکن است بتوانند دوباره برای آن تاریخ ثبت نام کنند.

2 . ثبت نام دانشگاه آزاد : در سایت دانشگاه آزاد برای هر تاریخ ظرفیت های مشخص؛ مثلا 150 نفر اعلام می شود، و داوطلبان می توانند رزرو کرده و سپس 24 ساعت فرصت دارند تا رزرو خود را با پرداخت هزینه به ثبت نام قطعی تغییر دهند.

ثبت نام عصر دین و دانش : در سایت این مرکز نیز داوطلبان باید بعد از باز شدن ظرفیت در تاریخ مورد نظرشان ابتدا رزرو کنند، سپس 2 روز فرصت دارند هزینه ثبت نام را پرداخت کنند تا ثبت نامشان قطعی شود. در صورت عدم پرداخت در موعد مقرر (2 روز از تاریخ رزرو) مبلغ 5000 تومان جریمه می شوید.

از داوطلبان محترم تقاضا می شود که نکات زیر را رعایت کنند :

مدرک خود را که با آن ثبت نام کرده اید (پاسپورت یا کارت ملی)را حتما باید با خود بهمراه داشته باشید . پاسپورت شما باید 6 ماه اعتبار داشته باشد . شما باید پاسپورت یا کارت ملی خود را در 2 مرحله نشان دهید :

روز امتحان کتبی

روز امتحان مصاحبه

اگر پاسپورت شما در سفارت میباشد, شما باید از آنها تقاضای استرداد پاسپورت را برای این سه مرحله نمایید,همه سفارتها این کار را انجام میدهند.نامه از طرف سفارت مبنی براینکه پاسپورت شما نزد آنها میباشد قابل قبول نیست.

اگر پاسپورت شما کمتر از 6 ماه اعتبار دارد ,‌ شما باید قبل از ثبت نام IELTS آن را تعویض یا تجدید نمایید .

داوطلبان بدون مدارک ذکر شده اجازه ثبت نام ندارند.

داوطلبان باید شخصا ” ثبت نام کنند.

در حال حاظر هیچ آژانس یا موسسه ای دیگر غیر از 3 مرکز ذکر شده مجوز ندارد که شما را ثبت نام کند.

نتایج آزمون آیلتس ( IELTS ) :

نتیجه ی آزمون 13 روز پس از آزمون کتبی از طریق وب سایت : http://results.ielts.org/ اعلام می گردد . لازم به ذکر است که داوطلبانی که در مرکز عصر دین و دانش امتحان می دهند، نتیجه ی خود را همچنین می توانند از طریق سایت http://ieltsadd.ir/ مشاهده نمایند .

اعتراض به نتیجه آزمون :

اگر اطمینان دارید که در نتیجه آزمون شما اشتباهی رخ داده است می توانید با پر کردن فرم و پرداخت مبلغ 2,600,000 ریا ل نسبت به نتیجه آزمون اعتراض کنید. بررسی و نمره گذاری مجدد 6 هفته طول خواهد کشید. در صورت تغییر نمره ی شما کل مبلغ اعتراض به شما بازگردانده شده و کارنامه جدید صادر می شود، در غیر اینصورت کارنامه جدیدی صادر نشده و مبلغ اعتراض پس داده نخواهد شد. برای درخواست اعتراض می توانید به قسمت Enquiry on reults در سایت مراکز آیلتس مراجعه کنید.

نتایج آزمون و ارسال آن به دانشگاه ها :

شرکت کنندگان میتوانند درخواست صدور کارنامه خود را تا 5 نسخه تا یک ماه از تاریخ صدور کارنامه به موسسات یا دانشگاه به صورت رایگان داشته باشند.برای این منظور صرفا”هزینه پست باید پرداخت شود . بعضی از موسسات و سازمانهای دریافت کننده برای ارزیاببی کارنامه به صورت ایتنرنتی ثبت نام کرده اند . اگر سازمان دریافت کننده کارنامه شما یکی از این موسسات باشد و شما کلیه مشخصات سازمان مذکور را به صورت کامل در فرم ثبت نام خود وارد کرده باشید، کارنامه شما به صورت خودکار و رایگان به آن موسسه ارسال خواهدشد. شما باید شخصا از آن موسسه اطلاع حاصل نمایید که در این سیستم ثبت نام کرده است یا نه؟ لطفا توجه داشته باشید که این سیستم قابل دسترسی برای موسساتی که خدمات به داوطلبان ارائه می دهند مثل آژانسهای کاریابی و دفاتر حقوقی امور مهاجرت نمی باشد.

کارنامه های اضافی :

هر یک از مراکز براگذارکننده آزمون آیلتس به نحوی برای شما کارنامه ی اضافی صادر می کنند . کارنامه آزمون آیلتس 2 سال اعتبار خواهد داشت .

1 . عصر دین و دانش : نحوه درخواست کارنامه اضافی و ارسال بطور کامل در این صفحه توضیح داده شده است .

2 . آیلتس تهران : نحوه درخواست کارنامه اضافی و ارسال بطور کامل در این صفحه توضیح داده شده است .

3 . دانشگاه آزاد : نحوه درخواست کارنامه اضافی و ارسال بطور کامل در این صفحه در قسمت Test Results توضیح داده شده است .