آزمون TOEFL

آزمون تافل ( TOEFL ) یکی از چندین آزمون بین المللی است که موسسه‌ی ETS برگزار می‌نمايد. هدف ازاین آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی آزمون دهنده بر اساس مهارت‌های چهارگانه ی خواندن، شنيدن،سخن گفتن،ونوشتن است.این آزمون در حال حاضر به دو شکل PBT و iBT برگزار می شود. سابقا آزمون ديگري به نام CBT برگزار مي شد كه به مرور زمان با پيدايش اينترنت و فرآيند تسهيل آزمون ها در سرتا سر دنيا ، توسط آزمون iBT جایگزین شد.آزمون PBT نیز به تدریج در حال منسوخ شدن ميباشد و تعداد برگزاري آزمون هاي آن فقط در كشورهايي كه دسترسي به اينترنت ساده نيست ، به تعداد محدود همچنان ادامه دارد.توصيه مي شود اگر در ابتداي مسير هستيد بررسي هاي لازم را در جهت مشكلاتي كه ممكن است در مسير اين آزمون باشد بررسي نموده و با علم به اين قضيه آن را انتخاب نماييد.چرا كه در مقام مقايسه با آزمون iBT اين آزمون در تعداد بسيار كمتري برگزار مي شود. همچنين برخي دانشگاه ها و اساتيد با علم بر اينكه اين آزمون مانند iBT بخش گفتاري شما را مورد سنجش قرار نمي دهد ، در طي فرآيند درخواست پذيرش ،شمارا موظف به شركت در مصاحبه ي تلفني يا اينترنتي مي كنند. لذا شركت در آزمون PBT عملا در بيشتر موارد راه مناسبي در جهت پنهان سازي ضعف گفتاري شركت كننده نخواهد بود.

ساختار آزمون تافل ( TOEFL – Test of English as a Foreign Language ) :

آزمون اینترنتی تافل ( Internet Based TOEFL – iBT ) :

تفاوت عمده ی آزمون iBT با دو نوع دیگر تافل ، افزوده شدن بخش Speaking و حذف بخش Structure از آن مي باشد. سیاست سازمان ETS آن است که این آزمون را رفته رفته جایگزین امتحان PBT نماید. شیوه ی سنجش در این آزمون واقعی‌تر است و هر 4 مهارت زبان در آن مورد سنجش قرار می‌گیرند. در حال حاضر تمامی دانشگاه‌ها هر دو آزمون PBT و iBT را می‌پذیرند اما به کسانی که به دنبال دریافت Teacher Assistantship هستند توصیه می‌شود تا در آزمون نوع iBT شرکت نمايند چرا كه يكي از شرايط پذيرش شما به عنوان استاديار نمره ي بخش گفتاري مي باشدو برخي دانشگاه ها حتي براي اين مورد حداقلي براي مثال نمره ي 22 رامعين ميكنند. در ابتدای ظهور امتحان iBT تصور دانش‌آموختگان بر این باور بود كه این امتحان از لحاظ ارزیابی سخت‌تر است، اما امروزه می‌توان مزیت‌های فراوانی همچون دسترسي به زمان‌های متعدد ثبت‌نام،وجود مراكز آزمون متعدد در شهرهای مختلف ايران ، تقويت اعتماد بنفس شركت كننده از اين جهت كه در كلاسهاي زبان خارجي در آينده مشكلي از جهت فهم دروس نخواهد داشت و كوتاه بودن زمان آماده شدن نمرات و گزارش به دانشگاه هاي مورد نظر را اشاره نمود.در این آزمون شما قادر خواهيد بود مهارت هاي فردي خود را در جهت نت برداري ، درك مطالب ، تلفيق مطالب درك شده و شنيده شده در يك مجموعه نوشتاري واحد و تسلط در برقراري ارتباط با افرادي كه به زبان انگليسي مكالمه مي كنند ، تقويت نماييد.این آزمون از ۴ بخش ۳۰ نمره ای تشکیل شده است و تقریبا ۴ ساعت به درازا می کشد. نمره این امتحان از ۱۲۰ می باشد و نمره بالای ۱۰۰ در این امتحان در اكثر موارد نمره خوبی تلقي مي شود. اگر چه بخش Structure‌ به صورت يك بخش مجزا در اين آزمون مشاهده نمي شود اما بايد در نظر داشته باشيد كه در قسمت گفتار و نوشتار شما به دانش در زمينه ي ساختار نياز داريد بنابراين براي آماده سازي براي اين آزمون توصيه مي شود ابتدا مدتي دامنه ي لغت خود را به كمك كتب مرجع تقويت نموده و ضعف خود در بخش گرامر را نيز برطرف نموده سپس به تقويت مهارت هاي چهارگانه بپردازيد. قطعا تقويت گرامر به شما كمك ميكند تا در بخش نوشتار جملاتي زيباتر و با گرامري در سطح بالاتر بكار برده و خود را شايسته ي دريافت نمره ي بالاتر از طرف داوران ETS نماييد. دقيقا اين مورد در بخش گفتار نيز قابل توجه خواهد بود.ايرادات گرامري پيش پا افتاده در بخش گفتار تا حدودي چشم پوشي مي شود اما اشكالات گرامري بزرگ تاثير بدي در نمره ي شما در اين بخش خواهد گذاشت.گرامري كه براي اين آزمون نياز است نه خيلي سطح بالا بوده و نه خيلي ابتدايي. بهترين كتابي كه پاسخگوي نياز گرامري شما خواهد بود كتاب: ((Grammar In Use (Intermediate) آقاي مورفي ميباشد. شما مختاريد از كتب پيشرفته تر استفاده نماييد و نمرات بالاتري كسب نماييد اما تجربه نشان ميدهد كه اين كتاب بيشتر نيازهاي موجود را برطرف مينمايد.

»» تفاوت Long Format و Short Format :

بطور کلی می توان امتحان iBT را از نظر نحوه ي برگزاري به 3 صورت ذيل دسته بندي كرد . كه به ترتيب اولويت عبارتند از :

بخش Reading آن short format و بخش Listening آن long format است . (در بيشتر موارد اين مورد مشاهده شده است ) .
بخش Reading آن long format و بخش Listening آن short format است .
بخش Reading آن long format و بخش Listening آن long format است . (اين مورد بسيار بندرت به چشم مي خورد )

قاعده آن است كه شما در آزمون موظف هستيد 3 متن Reading و 6 بخش Listening داشته باشيد. اما اگر در پشت سيستم خود نشسته ايد و بعد از پاسخ دادن به 3 Reading كه اصولا اولين بخش آزمون است متوجه مي شويد كه به جاي انتقال به بخش بعدي يك Reading جديد براي شما بازمي شود تعجب نكنيد. به احتمال 99 در صد شما شركت كننده ايي مي باشيد كه 4 Reading دارد و به اين حالت Reading Long Format مي گويند. ميتوانيد اينطور نتيجه بيگيريد كه بخش Listening شما قطعا 6 مورد بيشتر نخواهد بود. در اين حالت شما 20 دقيقه بيشتر از كساني كه Reading Short Format هستند بايد به بحث Reading بپردازيد . اينطور گفته ميشود كه يكي از اين متون نمره ايي در بر ندارد اما شما چون نمي دانيد كداميك ،بهتر است در هر 4 مورد تمام توان خود را بكار ببريد و از شيوه هاي غير استادارد حدس زدن و غيره براي يافتن اين Reading بپرهيزيد. قطعا شركت كننده ايي كه براي اين آزمون كاملا آماده باشد نيازي به شيوه هاي غير متعارف براي يافتن Reading بدون بارم نخواهد داشت.

معادل اين قضيه براي Listening صادق است با اين تفاوت كه شما هنگامي كه بخش Reading را به اتمام رسانديد و اگر 3 متن بيشتر نبود بايد خود را آماده ي بخش Listening Long Format كنيد. به اين مفهوم كه شما به جاي دو بخش 17 دقيقه ايي قطعا 3 بخش 17 دقيقه ايي Listening خواهيد داشت. در مورد زمان در اين بخش بايد محتاط تر عمل نماييد . در بخش Reading شما 80 دقيقه زمان داريد و مختاريد بين 4 متن Reading به هر كدام مي خواهيد بپردازيد و زمانبندي عملا در دستان شماست. اما در بخش Listening چنين رويكردي تنها به سرعت مكالمات و پاسخگويي شما به سوالات بستگي دارد. هنگامي كه تايمر 17 دقيقه ي اول را نشان داد شما يك مكالمه بين دو نفر مي شنويد و سوالات آن را پاسخ مي گوييد و سپس دو سخنراني ( Lecture )‌ توسط دو استاد ارائه مي شود كه بعد از هر كدام بايد به سوالات پاسخ گوييد. حالا كه شما در بخش Listening شركت كننده ي Long Format مي باشيد بعد از هر 17 دقيقه و عملا هر 3 Listening يك توقف كوتاه و بعد بخش بعدي آغاز مي شود. شما بايد خود را آماده ي شنيدن 3 مكالمه و 6 سخنراني ( Lecture ) توسط ارائه دهنده ها بكنيد. اين بخش شايد در نظر كمي خسته كننده تر از معادل آن در Reading باشد لذا در زمان تمرينات پيش از آزمون ، خود را به شنيدن طولاني مدت انگليسي عادت دهيد تا در طي آزمون خستگي تمركز شما را كم نكند. كوچكترين عدم تمركزي در اين بخش به قيمت از دست رفتن نكات كليدي صحبت سخنران تمام شده و شما قادر نخواهيد بود به سوالات با اطمينان كامل پاسخ دهيد خصوصا كه معمولا در قسمت هاي خاص كه سخنران با سرعتي تند تر از بخش هاي ديگر صحبت ميكند و اصولا حاوي Idiom يا Expression است شما بدون تمركز كافي قادر نخواهيد بود منظور او را متوجه شويد.

فرمت سوم كه بسيار به ندرت اتفاق افتاده حالتي است كه هر دو بخش به صورت Long خواهد بود. ميتوانيد اميدوار باشيد كه اين حالت براي شما اتفاق نمی افتد.

بخش خواندن( Reading ) :

بخش ریدینگ در امتحان به این صورت است که ابتدا متنی 4 یا 5 پاراگرافه نمایش داده می شود و پس از آن سوالات 4 گزینه ای درباره متن پرسیده می شود. شما با فرمت اين سوالات در كتب مرجع بخوبي آشنا مي شويد. پس از پاسخ گویی به سوالات، متن دوم نمایش داده می شود و پس از آن سوالات مربوطه و این روند تا پایان یافتن تعداد مشخص شده متن ها ادامه دارد. پس از پاسخ گویی به سوالات امکان بازگشت به سوالات جواب داده شده (و یا جواب نداده شده!) قبلی و تصحیح و پاسخ گویی مجدد به آن ها وجود دارد. دکمه ای در بالای صفحه وجود دارد که با کلیک بر روی آن فهرست شماره سوالات به نمایش در می آید و وضعیت پاسخ گویی در جلوی شماره سوال و به صورت Answered و Not Answered نشان داده می شود. با کلیک بر روی سوال مربوطه ، سوال مورد نظر نشان داده می شود ( در طول امتحان راهنمایی های لازم بر روی صفحه نمایش نشان داده می شود ).تنظیم وقت و اختصاص دادن زمان مورد نیاز به هر متن در این بخش به عهده ی آزمون دهنده می باشد.در نوع Long Format شما 80 دقيقه داريد و ميتونيد به راحتي در بين متون به هر كدام نياز است زمان بيشتري اختصاص دهيد. اصولا زماني كه تايمر شما به 5 دقيقه ي پاياني نزديك ميشود شما يك حالت چشمك زن و صداي زنگ كوتاهي را مي شنويد كه جهت هشدار دادن به آزمون دهنده مي باشد كه 5 دقيقه بيشتر از زمان شما باقي نمانده است.در نوع Short Format سه متن داده می شود. مدت زمان پاسخ گویی در این مدل 60 دقیقه می باشد و همانند مدل قبل تنظیم و اختصاص دادن زمان برای هر متن به عهده آزمون دهنده می باشد. لازم به ذكر است كه تمرین بر صفحه رایانه بسیار موثرتر از خواندن بر برگه خواهد بود چرا كه تندخوانی برصفحه رایانه در مدت زمان معین عامل مهمی در موفقیت این بخش می‌باشد. برای مثال مهارت تندخوانی متنی با 300 كلمه در مدت زمان حدودا 2 دقیقه با احتساب درك 50 درصدی مطلب سرعت مناسبی است. در كل عادت به سریع خواندن مطالب در موضوعات مختلف مفید خواهد بود. تمرین و تكرار نمونه متن های منابع مختلف و تكرار مشاهده لغات مشابه مهارت داوطلب را افزایش خواهد داد. متن های داده شده در این بخش موضوعات مختلفی را از علوم مختلف مانند Biology,Archaeology , History, Astronomy , Psychology, Botany , Physics, Environmental science ,Philosophy , Business management , Business Correspondence , Literature , Public health class , Music education , Geography,American History ,Science ,Linguistic, … شامل می شود ولی این مسئله نباید باعث نگرانی آزمون دهنده شود. چرا که برای پاسخ گویی به سوالات نیازی به داشتن اطلاعات قبلی درباره این علوم نبوده و تمام موارد و اطلاعات لازم برای پاسخ گویی به سوالات در متن مورد نظر آورده می شود. نکته قابل توجه این است که تافل نمره منفی نداشته و به همین دلیل توصیه می شود حتی اگر جواب سوالی را نمی دانید سوالات را بی جواب نگذارید.

بخش شنیداری ( Listening ) :

بخش شنیداری این امتحان شامل مکالمات بلند و لکچر های درسی می‌باشد و مکالمات کوتاه دو نوع دیگر تافل در آن وجود ندارد. همچنین از لحاظ سرعت پخش شدن از دو نوع دیگر سخت‌تر می باشد. البته اگر داوطلب خود را با این شیوه امتحان تطبیق داده باشد ، مشکلی نخواهد داشت و نمی‌توان گفت که به طور کلی این امتحان از انواع دیگر سخت‌تر است.در بسیاری از منابع آماده سازی تافل iBT معمولا به داوطلبین توصیه می‌شود كه در ضمن گوش دادن به مكالمات از شنیده‌های خود نت‌برداری كنند ولیكن نكته قابل تامل این است كه داوطلب باید بتواند ضمن گوش دادن به دقت مطالب مهم را به خاطر بسپارد. چرا كه مكث كردن مقطعی بر قسمتي از مطالب به منظور نت‌برداری كامل، امكان فهمیدن مطالب متعاقب را كمتر خواهد نمود. البته می‌توان با نت‌برداری از كلمات كلیدی و یا علامات اختصاری برای پاسخ‌گویی بهتر به سوالات استفاده كرد. در سوالات این بخش تاكید بیشتر بر درك داوطلب از مطالب در توان پاسخگویی به سوالات است و اسامی خاص و یا جزئیات حاشیه‌ای مد نظر نمی‌باشند.بخش لیسنینگ در امتحان همانند بخش ریدینگ به دو صورت long و short می باشد. در این قسمت داوطلب به وسیله هدست به لیسنینگ ها گوش می دهد.در این بخش هر سه لیسنینگ یک پکیج را تشکیل می دهند و به این صورت است که ابتدا آزمون دهنده به یک لیسنینگ گوش داده (لیسنینگ اول از پکیج اول) و پس از پایان آن سوالات مربوط به آن نمایش داده می شود، در هر لیسنینگ معمولا 5-6 سوال پرسیده می شود (قبل از شروع لیسنینگ نمی توان سوال ها را دید)، پس از آن لیسنینگ دوم پخش شده و بعد سوالات آن شروع می شود و سپس لیسنینگ سوم پخش می شود. پس از پایان سوالات لیسنینگ سوم، پکیج دوم شروع می شود(آزمون دهنده باید توجه کند که زمان زیادی را صرف پاسخ گویی به یک سوال نکند، زیرا ممکن است برای جواب دادن به بقیه ی سوالات آن پکیج دچار کمبود وقت شود!). سوالات به صورت تک تک نمایش داده شده و پس از پاسخ گویی به سوال امکان بازگشت به سوال و تصحیح و یا پاسخ گویی آن ،بر خلاف قسمت ریدینگ ، وجود ندارد. هنگام پاسخ گویی به سوالات تایمر کار می کند (به صورت معکوس ) و هنگام پخش لیسنینگ ها تایمر تا شروع دوباره سوالات متوقف می شود . با تمرین نمونه تستهای منابع شناخته شده به این مهم می‌توان دست یافت كه موضوعات این بخش ( و حتی بخش های دیگر ) حول و حوش موضوعات مشابهی همچون اطلاعات در مورد موضوعات رایج در محیط دانشگاه برای دانشجویان و مطالب معمول و ساده در كلاس هایی همچون Biology,Archaeology , History, Astronomy , Psychology, Botany , Physics, Environmental science ,Philosophy , Business management , Business Correspondence , Literature , Public health class , Music education , Geography,American History ,Science ,Linguistic, … می‌باشند . همچون امتحانات دیگر با تمرین و تكرار گوش دادن به نمونه‌ ها و چك كردن لغات جدید بر روی متن شنیده شده به راحتی میتوان حتی نمره كامل را بدست آورد چرا كه پاسخ‌ها در این بخش از اعمال سلیقه مصححین مصون می‌باشند . این بخش نیز همانند بخش ریدینگ نمره منفی نداشته به همین دلیل توصیه می شود به تمامی سوالات پاسخ داده شود.

بخش گفتاری ( Speaking ) :

پس از استراحت 10 دقیقه بعد از بخش خواندنی و شنیدنی از شما درخواست خواهد شد كه برای پاسخگویی این بخش بازگردید. این قسمت شامل سه بخش می باشد که در هر بخش دو سوال مشابه به هم مطرح می‌شوند. در بخش اول یک موضوع عمومی داده می شود که در سوال اول معمولا تعریفی از رخدادهای عمومی و سوال دوم نقدی بر رد و یا تایید موضوعی از جانب شما خواهد بود. در این بخش به شما ۱۵ ثانیه زمان داده می شود تا پاسخ خود رامرور نموده و پس از اتمام، ۴۵ ثانیه در مورد آن صحبت کنید. زمان سنج صفحه رایانه زمان را دقیقا به شما نشان خواهد داد.

در بخش دوم ابتدا عنوان موضوعات سوال از هدفن پخش میشود، سپس یک متن بصورت خواندنی روی صفحه ظاهر میشود که 45 ثانیه زمان دارید تاآنرا بخوانید در این زمان شما میتوانید نكات را بر برگه ای كه به شما داده شده یادداشت كنید. در همین باره گفتگویی ما بین دونفر (در سوال اول) و یك سخنرانی در كلاس درس(در سوال دوم) از هدفن نیز پخش می شود. بعد از آن، یک سوال از این دو مورد پرسیده می شود. که 30 ثانیه زمان برای فکر کردن و ۶۰ ثانیه برای صحبت کردن دارید.

در بخش سوم یک گفتگو مابین دونفر (در سوال اول) و یك سخنرانی در كلاس درس(در سوال دوم) از هدفن پخش می شود و یک سوال در توصیف مكالمات و سخنرانی پرسیده می شود که در این بخش نیز 3۰ ثانیه برای فکر کردن و ۶۰ ثانیه برای صحبت کردن وقت دارید.نكته مهمی كه خود برگزار كننده امتحان(ETS) نیزهمواره برای این بخش تاكید داشته این است كه باید بتواند در وهله اول پاسخی ” منسجم” و ” واضح” از خود ارئه دهد. در ضمن برای قسمتهایی كه شامل متن و گفتگو و یا سخنرانی در كلاس درس می‌باشند، باید به موارد مهم و كلیدی در ضمن پاسخ اشاره نمود. با مرور درنمونه پاسخ‌ های ارائه شده در فروم برای این بخش به این نتیجه می توان رسید كه بر خلاف تصور بسیاری از داوطلبان نمرات بالا نصیب كسانی خواهد شد كه مضمون اصلی را با ساختار گرامری صحیحی به طور واضح ارائه نمایند و نیازی به دارا بودن لهجه غلیظ انگلیسی نیست .

برای مهارت یافتن در این بخش در ابتدا داوطلب باید از تسلط بر صحیح ارائه نمودن پاسخ های خود از لحاظ گرامری اطمینان حاصل كند. چرا كه بخشی از مهارت های گرامری داوطلب در این بخش ارزیابی خواهد شد. در ادامه داوطلب باید با ضبط نمودن پاسخ های خود به موضوعات مختلف و گوش دادن به انها نقاط قوت و ضعف خود را دریافته و در مدیریت زمانبندی نیز تسلط یابد. نكته دیگر این است كه داوطلب باید بتواند مطالب ارئه شده در گفتگو و یا سخنرانی را به طور كامل و با بیان خود در زمان تعیین شده ارئه كند. البته نكات مهم در اولویت قرار دارند و نمیتوان به كل مطالب در مدت زمان 60 ثانیه اشاره كرد. ولیكن مطمئنا نمرات خوب زمانی حاصل می‌شنوند كه داوطلب بتواند مضمون كلی را با دقت و با استفاده از لغات جدیدی كه در ذهن خود دارد بیان نماید. بدیهی است كه استفاده از لغات بهتر و ارائه جملات قوی نمره بالاتری را به ارمغان خواهد آورد. نت برداری در این بخش در ضمن گوش دادن به موضوعات می‌تواند كمك به سزایی داشته باشد. نكته مهم دیگر در ارتباط با این بخش این است كه در هنگام پاسخگویی به سوالات داوطلب ضمن تنظیم میكروفون(كه حتما توسط برگزاركنندگان آزمون نیز راهنمایی‌های لازمه انجام خواهد گرفت)، باید با صدای واضح و رسا صحبت كند تا از ضبط شدن صدای خود اطمینان یابد. چرا كه بوده‌اند كسانی كه به خاطر صحبت‌ كردن با صدای آرام ، صدایشان به خوبی ضبط نشده و نمره خوبی نگرفته‌اند.البته نیازی به داد زدن نمی باشد، و باید از این مساله خودداری کرد زیرا موجب ایجاد مزاحمت برای سایر داوطلبان می شود.

بخش نوشتاری ( Writing ) :

در بخش نوشتاری این امتحان دو قسمت وجود دارد.درسوال اول ابتدا برای داوطلب متنی 200 تا 300 كلمه ای بر صفحه رایانه پدیدار می‌شود كه داوطلب 3 دقیقه زمان برای مطالعه آن دارد. در این زمان داوطلب باید سعی كند كه موضوع و مطالب كلی را به خاطر بسپارد كه نیازی به نت‌برداری نیست زیرا در هنگام تایپ متن دوباره این متن نیز در صفحه ظاهر می‌شود.سپس یک بخشی توسط هدفن مطالبی در تایید و یا رد متن ارائه شده شنیده می‌شود.در این زمان داوطلب باید حتما مطالب مهم را نت‌برداری نماید. پس از آن سوالی در این باره پرسیده شده و داوطلب باید در هنگام نوشتن متن خود با تلفیق مطالب متن داده شده و مطالب شنیده شده نوشتاری مستدل ارائه نماید.زمان نوشتن 20 دقیقه بوده و متن باید حاوی حداقل150-200 لغت باشد. سوال دوم این بخش همچون تافل ورقه‌ای شامل یك سوال با مضمون عمومی است كه ارئه یك متن 5 پاراگرافی با رعایت اصول نوشتاری مناسب برای تافل كافی است. زمان پاسخگویی به این متن 30 دقیقه و نیز باید حداقل حاوی 300 كلمه باشد. در هنگام نوشتن هر دو متن تعداد كلمات نوشته شده در بالای صفحه نشان داده می‌شوند .

در صورتی که زمان چندانی برای شرکت در امتحان ندارید، با شرکت در کلاسهای مکالمه وقت خود را تلف نکنید تا مهارت تکلم خود را برای بخش تکلم این امتحان یا برای اینکه در خارج از کشور به مشکل بر نخورید، افزایش دهید. بعد از امتحان اگر وقت کردید می توانید به این کلاسها بروید. شما صرفا باید حول موضوعاتی که در این امتحان مطرح می‌شود در طی زمان‌هایی که گفته شد صحبت کنید و نه بیشتر.اگر چه مطالب امتحان تافل iBT گسترده‌تر از امتحانات دیگر به نظر میرسد ولیكن این آزمون نیز همچون همه امتحانات دارای فرمت خاصی است كه تنها با تكرار بر منابع خود امتحان و استفاده از نمونه تستها می‌توان بر آن مسلط شد .

این امتحان مطمئن‌ترین نوع امتحان در ایران است ، زیرا :

1 . همیشه ثبت نام آن ظرفیت دارد .

2 . کارنامه به سرعت صادر می‌شود .

3 . اگر خدای نکرده امتحان را خراب کردید به سرعت می‌توانید برای امتحان مجدد خود را آماده و ثبت نام کنید .

4 . کسانی که به دنبال کمک مالی ” حل تمرینی Teacher Assistant TA” می‌باشند با گرفتن نمره خوب در بخش تکلم می‌توانند شانس خود را برای دریافت کمک مالی افزایش دهند .

5 . کسانی که در بخش نوشتاری دارای تبحر هستند می‌توانند امتیاز کل خود را در امتحان افزایش دهند چون این نمره این بخش در نمره کل این امتحان محاسبه می‌شود .

نحوه ثبت نام ، لغو و تغییر زمان آزمون TOEFL IBT :

برای ثبت نام تافل iBT ابتدا با وارد کردن اطلاعات خود در سایت ETS ، یک پروفایل برای خود ایجاد کرده و سپس با جستجو می توان تاریخ مناسب خود را در مرکز مورد نظر (چنانچه جای خالی داشته باشد) انتخاب کرده و با پرداخت هزینه ثبت نام، آزمون مورد نظر را ثبت کرد. پرداخت هزینه به دو صورت امکانپذیر هست: پرداخت بوسیله ووچر، پرداخت بوسیله کارت اعتباری. ووچر یک عدد 16 رقمی است که توسط مراکز برگزار کننده تافل در ایران به داوطلبان فروخته می شود. همچنین امکان خرید اینترنتی آن بوسیله کارتهای عضو شتاب امکانپذیر است. ثبت نام با کارتهای اعتباری بوسیله پرداخت آنلاین هزینه ثبت نام توسط کارتهای اعتباری بین المللی مثل Visa، Master و غیره امکانپذیر است.

بر اساس اطلاعیه ETS ووچر فقط تا نوامبر معتبر خواهد بود و پس از آن فقط با ویزاکارت و مسترکارت ثبت نام در این آزمون میسر خواهد بود

تغییر زمان آزمون از طریق پروفایل ETS و با استفاده از کارتهای اعتباری بین المللی با پرداخت جریمه صورت می گیرد. میزان جریمه تغییر زمان آزمون 60 دلار است. برای لغو آزمون، نصف هزینه ثبت نام به فرد مسترد می گردد. تا سه روز قبل از آزمون امکان حذف و یا تغییر زمان آزمون وجود دارد
مدارک مورد نیاز برای حضور در جلسه آزمون TOEFL IBT :

بر اساس بولتن ETS کارت شناسایی عکسدار داوطلب که حاوی امضای فرد باشد مورد نیاز است. با این حال به جز چند مرکز خاص ، داشتن کارت شناسایی عکسدار معمولاً کفایت می کند . داوطلبان باید قبل از حضور در جلسه در مورد مدارک لازم اطمینان حاصل کنند تا در روز آزمون به مشکلی برنخورند .

نتایج آزمون TOEFL IBT و ارسال نتایج به دانشگاه ها :

نتیجه آزمون حدود دو هفته پس از آزمون در پروفایل فرد قابل مشاهده است . البته اخیراً این زمان کمی کاهش یافته است . اعتبار نتایج تا دو سال پس از تاریخ آزمون است .

تا ساعت 10 شب ( به وقت محلی ) روز قبل از آزمون امکان وارد کردن کد 4 دانشگاه در پروفایل داوطلب برای ارسال رایگان نمرات وجود دارد . پس از آن به ازای هر ارسال مبلغ 18 دلار بوسیله کارت اعتباری باید داده شود. لازم به ذکر است که داوطلبی که بیش از یکبار امتحان تافل iBT را داده باشد، مختار است هر کدام از آزمونهایی را که خود می پسندد نتیجه اش را ارسال کند و نمرات سایر آزمونها ارسال نمی شوند .

منابع مورد نیاز آزمون تافل اینترنتی ( TOEFL IBT ) :

منابع لازم برای آمادگی در آزمون تافل بسیار متنوع و زیاد هستند . بخصوص برای iBT تعداد منابع بیشتر از pbt می باشد . در زیر لیستی از این منابع تهیه شده است . لازم به ذکر است که برای iBT چند نمونه نرم افزار شبیه ساز آزمون از طرف منتشر کنندگان مطرح کتب تافل ( Barron’s ، Kaplan ، Cambridge ، ETS ، Longman ) ساخته شده که این نرم افرازها به دلیل شباهت زیاد به محیط آزمون اصلی و تفاوت تست زدن بر روی کاغذ و پشت کامپیوتر ، به شدت توصیه می شوند .

North Star building skills for the TOEFL iBT » High Intermediate :

براي كساني كه تا به حال آزمون تافل نداده اند و اخيرا كتابهايي مانند New Interchange‌يا Top Notch را به پايان رسانده اند شروع خوبي خواهد بود. اين كتاب مروري بر مهارت هاي آزمون دارد و ميتوان آن را قبل از كتاب لانگم مطالعه نمود .

Longman TOEFL iBT :

از جمله منابع مفید برای آزمون تافل بخصوص برای شروع و یا افرادي با سطح زبان نه چندان بالا می باشد. سطح سوالات آن از آزمون واقعی پایین تر است.يكي از قابليت هاي خوب اين كتاب داشتن نرم افزار شبيه سازي شده ي آزمون تافل مي باشد.اگر شخص تمايل به حضور در كلاس هاي تافل نداشته باشد اين كتاب بهترين مرجع براي آغاز آموزش شيوه ي پرسش ها در آزمون مي باشد.

Delta’s Key to the Next Generation TOEFL Test » Advanced Skill Practice for the iBT :

دارای آموزش بخش به بخش مهارت های لازم جهت آمادگی آزمون است. این کتاب عموماً از کتاب Barron’s ساده تر و از Longman سخت تر تلقی می شود.ميتوان به جرات گفت اين كتاب يكي از مهمترين رفرنس هاي توصيه شده است و مطالعه ي دقيق آن دانش خوبي در مورد علوم مورد سوال در تافل در اختيار خواننده قرار مي دهد .

Barron’s How to Prepare for the TOEFL :

از جمله معروف ترین منابع این امتحان است که دارای بخش آموزش مهارت های مختلف و تست های فراوان است.مهارت هاي آموزش داده شده در اين كتاب با كتاب دلتا متفاوت است. به اين صورت كه در اين كتاب بيشتر نويسنده بر روي تقويت مهارت هايي مانند نت برداري ، تشخيص ايده ي اصلي ، و….كار ميكند در صورتيكه در كتاب دلتا شما دقيقا با سوالاتي كه در آزمون ديده خواهد شد از قبل آشنا ميشويد.در اصل كتاب باروزن دو بخش داري. يك بخش شامل آموزش مهارت هاي گفته شده و بخش دوم 7 سري كامل آزمون هاي تافل مي باشد. از مزاياي ديگر اين كتاب نرم افزار شبيه سازي شده ي آن است كه ميتوانيد 7تست هاي كامل را در آن پيگيري نماييد. سطح امتحان واقعی تا حدودی نزدیک به تست های این کتاب مي باشد. قسمت شنيداري اين كتاب نسبت به منابع ديگر قويتر بوده و بشدت توصيه ميشود.

ETS Official Guide to iBT TOEFL :

اگرچه تست های این کتاب کمی ساده تر از آزمون واقعی هستند، اما از نظر نوع سوالات شبیه آزمون واقعی می باشند. نظرات نمره دهندگان ETS به نمونه های واقعی writing و speaking داوطلبان بسیار آموزنده است.اين كتاب نيز داراي نرم افزار شبيه سازي شده مي باشد.

Mastering skills For The TOEFL iBT :

كتابي بسيار خوب با تمرينات بسيار در 4 مهارت مورد نياز مي باشد. تمرينات شنيداري اين كتاب ميتواند گامي مفيد در جهت تقويت مهارت شنيداري شما باشد. اگر تا روز آزمون فرصت زيادي داريد از بخش شنيداري اين كتاب چشم پوشي نكنيد.

Cambridge Preparation for the TOEFL :

كتاب كمبريج از نظر ساختار و رويكرد آموزشي بسيار به دلتا شبيه مي باشد. لذا كسي كه دلتا را آموزش ديده بهتر است از تستهاي كامل نرم افزار شبيه سازي شده ي كمبريج كه بسيار توصيه شده است استفاده نمايد. نرم افزار شامل 7 دوره تست هاي كامل است كه شما را با محيط آزمون آشنا ميسازد.

The Complete Guide To The TOEFL Test,iBT Edition :

اين كتاب به كتاب تامسون معروف مي باشد و براي كساني كه به زمان زيادي تا آزمون دارند و به دنبال ممارست بيشتر هستند مرجع مناسبي است.

KAPLAN Internet-Based TOEFL :

كاپلان يكي ديگر از مراجع بنام اين آزمون است. موردي كه اكثرا در باب اين كتاب اشاره ميگردد اين است كه سطح اين كتاب كمي از آزمون اصلي دشوار تر است. در كنار آن يك نرم افزار شبيه سازي شده وجود دارد كه داراي 4 دوره تست هاي كامل مي باشد. شما ميتوانيد براي ممارست بيشتر از اين نرم افزار بهره ببريد.

»»» اگر به دنبال يك كتاب خوب در زمينه ي نوشتار مي گرديد مي توانيد با كتاب هاي زير شروع كنيد :

How To prepares For The TOEFL ESSAY :

اين كتاب از انتشارات بارونز بوده و فقط به قسمت Independent آزمون مي پردازد. شما قادر خواهيد بود 185 انشاء در موضوعات مختلف در انتهاي آن بيابيد.

Writing For The TOEFL iBT :

اين كتاب پس از كتاب بالا منتشر شد و قسمت Integrated ‌را نيز در بر دارد.اگر اين كتاب را تهيه نماييد نيازي به تهييه ي كتاب بالا نيست چون آن را پوشش مي دهد .

Answers to all TOEFL Essay Questions :

اين كتاب در مورد رايتينگ بسيار مفيد بوده و داراي 450 انشا مي باشد. با مطالعه ي دقيق آن شما قارد خواهيد بود با ساختار انشا نويسي در اين آزمون به صورت تجربي آشنا شويد.

»»» اگر بخواهيم به تعدادي از كتاب هاي لغت برتر جهت اين آزمون اشاره كنيم :

400Must-Have Words For The TOEFL :

مزيت اين كتاب اين است كه لغات را دسته بندي كرده و اين قابليت به خواننده كمك ميكند تا با سرعت بالاتري آنهارا فراگيرد .

504 Absolutely Essential Words :

اين كتاب يكي از مراجع مهم در زمينه ي لغت مي باشد .

( Essential Words for the Toefl( Barron’s :

این کتاب مرجع اصلی لغات آزمون تافل است و خواندن آن بسیار توصیه می شود . در اين كتاب شما قادر هستيد بخش هاي مختلف يك لغت را نيز بخاطر بسپاريد .

»»» در كل براي تافل منابع بي شماري موجود است .اما آنچه كه پيشتر گفته شد بهترين مراجع براي كسب نمره ي بالا هستند . اگر زمانتان محدود است در انتخاب منابع دقت نماييد. برخي از منابع ديگر عبارتند از :

1 . TOEFL Vocabulary Test
2 . Power 3000 TOEFL Test CDROM Grammar Review
3 . TOEFL e-Books
4 . Focus On Grammar
5 . Essential Grammar in Use Study Guide .
6 . Useful English Learning e-Books
7 . TOEFL Exams 1995-2005 .
8 . TOEFL POWER PREP .
9 . The Heinemann TOEFL Preparation Course

آزمون کامپیوتری تافل ( Computer Based TOEFL – CBT ) :

این امتحان بسیار شبیه امتحان تافل ورقه‌ای می‌باشد، با این تفاوت که پشت کامپیوتر برگزار می‌شود. تفاوت‌ها و شباهت‌های آن عبارتند از :

1 . در ایران برگزار نمی شود .

2 . در بخش شنیداری شما نمی توانید مانند تافل ورقه ای سوالات را ببینید و بعد از شنیدن سوالات روی صفحه ظاهر می شوند . در این امتحان زمان در دست شماست . شما یک زمان کلی در اختیار دارید که می توانید یک سوال را در 10 ثانیه و یک سوال را در 30 ثانیه پاسخ دهید که در بخش شنیداری تافل ورقه ای این کار امکان پذیر نیست .

3 . سوالات این امتحان تطبیقی می باشد به این مفهوم که شما به سوال اول پاسخ می دهید اگر غلط جواب دهید سوال بعد ساده‌تر و امتیاز آن کمتر خواهد بود .

4 . بخش نوشتاری باید تایپ شود. البته کسانی که مشکل خاصی داشته باشند احتمالا بتوانند بخش نوشتاری را روی کاغذ جواب دهند. این امتحان در دبی نیز برگزار می شود .

5 . کارنامه امتحان در مقایسه با امتحان ورقه ای که 40 روز طول می کشد، خیلی سریعتر صادر می شود .

6 . نمره ماکزیمم آن 300 می باشد که 250 معادل 600 امتحان قبلی است .

7 . با استفاده از هدفن در این امتحان روز بهتری برای بخش شنیداری دارید .

8 . بیشتر منابع مشابه امتحان ورقه‌ای می باشد .

9 . هیچ کدام از آن‌ها نمره‌ی منفی ندارند .

»»» نکته مهم :

بعد از پیدایش امتحان iBT امتحان به صورت CBT حذف و تنها به صورت PBT و iBT برگزار می‌شود . خوشبختانه در حال حاضر هر دو این امتحان‌ها در ایران برگزار می‌شوند .

آزمون ورقه ای تافل ( Paper Based TOEFL – PBT ) :

دارای 4 بخش می باشد. امتیاز این امتحان از 310 تا 677 می باشد که به جمع نمره 3 بخش آن مربوط شده و نمره بخش نوشتاری جدا محاسبه می شود. برای اکثر دانشگاه های دنیا 550 حد پایین می باشد. ولی کسانی که به دنبال بورس تحصیلی هستند باید سعی کنند که بالای 600 داشته باشند حتی برخی از دانشگاه ها حد پایین 620 هم برای این امتحان تعیین کرده اند ( مثل Cambridge ) .
بخش شنیداری ( Listening ) :

برای بسیاری از ایرانیان این قسمت سخت ترین بخش امتحان است و دارای 50 سوال شنیداری می‌باشد که به دو بخش تقسیم می‌شود :

»» مکالمات کوتاه : شامل 20 سوال می باشد و دو نفر با هم صحبت می کنند و یک سوال مطرح می شود که بیشتر مواقع صحبت های نفر دوم مهم می باشد، چرا که معمولا جواب در صحبت های نفر دوم پنهان می باشد. شما در امتحان کاغذی تافل گزینه ها را روی ورقه امتحان می بینید و این به شما کمک می کند که قبل از پخش سوال گزینه ها را به سرعت بخوانید و حتی در برخی شرایط 2 تا گزینه را حذف کنید. بین هر دو سوال در این بخش 12 ثانیه فاصله وجود دارد که در این مدت شما باید خانه مربوطه را در پاسخنامه پرکنید و خود را برای سوال بعدی حاضر کنید. برای آمادگی در این بخش آشنایی با جملات محاوره ای روزمره معروف ( نه Idiom های خاص و کم کاربرد ) بسیار مفید است که با گوش کردن مداوم به listening های آزمونهای قبلی میتوان تا حد 70% و یا بیشتر در این زمینه مسلط شد.

»» مکالمات بلند : شامل 30 سوال می باشد که یک سری از سوالات 2 نفر با هم در حدود 1 دقیقه صحبت کرده و 4 الی 5 سوال مطرح می شود که در بخشی از سوالات هم یک نفر در همین حدود زمانی صحبت می کند که و بعد همین تعداد سوال را باید جواب دهید. در ابتدای هر سه مرحله، حدود یک تا سه دقیقه زمان صرف پخش نمونه‌ای از آن بخش می‌شود که شما می‌توانید در این مدت گزینه‌های مربوط به سوالات را مرور کنید تا وقتی سوال پخش می‌شود سریعتر سوال را جواب دهید البته این کار قانونی نیست. ولی در ایران، کسی سر جلسه جلوی این کار را نمی گیرد. برای مهارت در این بخش وقت خود را با گوش کردن به VOA، CNN و ماهواره و به ویژه فیلم دیدن تلف نکنید و فقط منابع سوالات تافل را مدام گوش کنید. تافل یک نوع کنکور است و کسانی که با تستهای آن بیشتر آشنا باشند، نمره بیشتری کسب می کند. به خصوص که این امتحان واقعا برای کسانی که پایه زبان خوبی ندارند خوب است. چرا که کسی که پایه زبان خوبی ندارد حتی اگر خیلی هم کار کند نمی تواند در مدت کوتاه نمره خیلی عالی از این امتحانات بگیرد ولی در این امتحان این کار شدنی است. در بخش مکالمات کوتاه، چند سوال که حدود 5 تا 7 سوال می باشد به عبارات idiomatic اختصاص پیدا می کند که حتما این عبارات را که در آخر کتابهای تافل وجود دارد حفظ کنید. اگر کسی بتواند در این بخش از 50 سوال به 42 سوال حداقل پاسخ دهد، گرفتن نمره‌ی بالای ۶۰۰ کار ساده‌ای خواهد بود.

بخش خواندنی ( Reading ) :

در این بخش 50 سوال وجود دارد که معمولا برای این تعداد سوال 5 متن وجود دارد که هر متنی بین 9 تا 11 سوال دارد. سوال اول هر متن به این مضمون است که این متن در چه مورد صحبت می کند یا اسم این متن را کدام انتخاب کنیم بهتر است؟ این سوال باید در هر متن آخرین سوالی باشد که در آن بخش پاسخ داده می شود چرا که شما با زدن سوالات دیگر کاملا با موضوع آن متن اشنا می شوید. بین علمای تافل در پاسخ دادن به بقیه سوالات اختلاف است: بعضیها عقیده دارند که اول متن را با سرعتی در حدود 2 تا حداکثر 3 دقیقه بخوانند و بعد سوالات را بخوانند و سریع به متن برگردند و جواب را با سرعت بیشتری پیدا کنند. گروه دوم عقیده دارند که اول سوال را خوانده و بعد جواب را در متن پیدا کنند. البته لازم به ذکر است که سوالات به ترتیب در متن وجود دارند یعنی مثلا سوال 4 در پاراگراف 2 و سوال 10 در پاراگراف 4 می باشد. بعضی دیگر هم که جزو نرم مغزان طبقه بندی می شوند و بنده هم به آنها گرایش دارم ادعا می کنند که بهتر است اول با سرعت برق و باد فقط 10 سوال مربوط به یک متن را بدون جواب در 1 دقیقه بخوانند و بعد متن را در 2 دقیقه بخوانند و در 8 دقیقه باقی مانده 10 سوال را پاسخ دهیم. باید اضافه کنم که این بخش 55 دقیقه زمان دارد. همچنین انتخاب این راه ها کاملا سلیقه ای است و نمی شود گفت که یکی از دیگری بهتر است. شما هم می توانید با زدن 3 امتحان بفهمید که با کدام راحتتر هستید.

بخش ساختاری ( Structure ) :

این بخش آسان ترين بخش تافل است که یکی از مهمترین علل راحت بودن تافل ورقه ای نیز همین است. شامل 40 سوال با 25 دقیقه زمان و دو بخش می باشد :

1 . بخش اول شامل 15 سوال 4 گزینه ای می باشد که باید گزینه صحیح را انتخاب کنید.

2 . بخش دوم شامل 25 سوال است که در این سوالات در یک جمله، 4 بخش آن با کشیدن خط در زیر آن مشخص شده است که باید گزینه ای که غلط است را انتخاب کنید. یعنی گزینه ای که باعث غلط بودن جمله شده را پیدا کرد که کمی دقت در این بخش لازم است .

شما به راحتی می توانید با تمرین بر روی تستهای این بخش به 38 سوال از 40 سوال پاسخ داده و قبولی خود را در امتحان تضمین کنید . این اصلا به پایه زبان کسی بستگی ندارد و هر کسی به راحتی می تواند به این مهم دست پیدا کند .

بخش نوشتاری ( Writing ) :

این قسمت حتی برای کسانی که زبان خوبی دارند هم می‌تواند مشکل باشد، چرا که کسی که در این بخش نمره خوبی می خواهد علاوه بر تسلط به زبان انگلیسی باید انشای خوبی نیز داشته باشد. نمره این بخش از 0 تا 6 می باشد ولی این نمره در نمره‌ی کل امتحان محاسبه نمی شود. بیشتر دانشگاه ها برای این بخش سقفی تعیین نمی کنند، ولی برخی ۴ ، 5/4 و گاهی نیز ۵ را به عنوان حداقلِ قابل قبول تعیین می‌نمایند. گرفتن نمره 5/4 خوب و نسبتا ساده است ولی گرفتن نمره ۵ و ۵/۵ کار چندان ساده ای نیست. برای کسانی که برای دکترا اقدام می کنند این بخش اهمیت بیشتری دارد چرا که اساتید ترجیح می دهند که با دانشجویانی کار کنند که علاوه بر مهارت مکالمه خوب، مهارت نوشتاری خوبی نیز برای نوشتن مقالات عملی داشته باشند. کسانی که تعدادی مقاله به زبان انگلیسی دارند و نمره خوبی در این بخش کسب نمی‌کنند، ممکن است شک اساتید را برانگیزند و ممکن است اساتید تصور کنند که آنها ممکن است مقالاتشان را خودشان ننوشته باشند.

»»» توصیه به کسانی که به نمره بخش گفتار ( speaking ) نیازی ندارند :

حتما در این امتحان شرکت کنید حتی اگر زبان خوبی دارید ، چرا که گرفتن نمره 650 از معادل ان در امتحانات دیگر راحت تر می باشد . ( فقط کسانی که زبان واقعا خوبی دارند و احساس می کنند که به راحتی می توانند از امتحانات دیگر نمره عالی بگیرند توصیه نمی شوند ) .

توجه توجه : امتحان PBT از اواسط امسال(2012) از جانب ETS لغو شد – نمرات آزمون های گذشته تا 2 سال اعتبار دارند.

امتحان تولیمو که از طرف سازمان سنجش برگزار می شود محک بسیار خوبی برای کسانی است که می خواهند در این امتحان شرکت کنند . این امتحان باهزینه 11000 تومان هرماه یکبار برگزار می‌شود و از طریق سایت http://tolimo.sanjesh.org می توانید برای آن ثبت نام کنید . معمولاً نمره‌ای که در امتحان تافل خواهید گرفت ، ۲۰ تا ۴۰ نمره ، از نمره‌ی این امتحان بیشتر خواهد بود . این امتحان با امتحان تافل یکسان است ، با این تفاوتها:

1 . بخش شنیداری آن بر خلاف تافل ( نوشتاری ، شنیداری ، گرامر ، خواندن ) که در قسمت دوم امتحان می‌باشد در قسمت آخر می‌باشد و این بخش امتحان نیز از مشابه تافل آن سخت تراست، زیرا کیفیت پخش صدای آن چندان خوب نیست .

2 . همچنین بخش نوشتاری آن سخت‌تر از تافل تصحیح می‌شود .

3 . زمان بخش گرامر ۵ دقیقه از تافل بیشتر است .

منابع مورد نیاز آزمون تافل ورقه ای ( TOEFL PBT ) :

کتابهای لغت 504 و 450 و ( Barron’s Essential Words for the TOEFL ) برای تافل آموزشگاه آریانپور شعبه میرداماد دارای یک جزوه بخش خواندن تافل است که شامل ریشه کلمات و بخش مترادف برای کتاب 450 واژه می باشد این جزوه مکمل بسیار خوبی برای این دو کتاب می باشد .

»»» می توانید این جزوه ها را از فروم در تاپیک ” جزوه های آموزشگاه آریان پور برای TOEFL iBT ” دریافت نمائید .

با مطالعه این سه منبع اغلب مشکلات مربوط به لغت در کلیه امتحانات تافل و آیلتس حل خواهد شد .

البته جزوه‌ی عبارات اصطلاحی idiomatic را نیز به ویژه برای تافل ورقه ای و کامپیوتری که بعدا توضیح داده می شود فراموش نفرمایید .

1 . کتاب نارنجی لانگمن ( introductory ) که برای شروع برای کسانی که زبان آنها در سطح متوسط است توصیه می‌شود.

2 . کتاب بارونز هم از جمله کتاب‌هایی است که بد نیست . به خصوص در انتهای ان چند دوره آزمون کلی وجود دارد که توصیه می‌شود. کسانی که گرامر خوبی ندارند می‌توانند بخش گرامر را از این کتاب بخوانند .

3 . کتاب کمبریج که از دو تای قبلی سخت‌تر است توصیه می‌شود . به خصوص برای کسانی که زبان خوبی دارند .

4 . کتاب ETS شامل آزمون‌های تافل دوره‌های قبل بسیار توصیه می‌شود .

5 . یک CD حاوی سوالات امتحان ورقه ای تافل وجود دارد که بسیار مفید است . به خصوص در این CD یک جزوه چینی وجود دارد که شامل 1000 سوال بخش گرامر می باشد که سوالات سخت و خوبی در ان وجود دارد . تاکید مجدد که در گرامر تست زیاد بزنید .

»»» کلاس‌های زیر جهت افزایش آمادگی شما برای امتحان می‌تواند مفید واقع شود :

+ تهران : آموزشگاه آریانپور شعبه میرداماد 22277875 توصیه می‌شود نه شعبه پارک ملت.

+ رشت : موسسه علامه به مدیریت خانم دکتر حساس خواه ( دکترای تدریس زبان انگلیسی از آمریکا و استاد دانشگاه گیلان ) واقع در گلسار خیابان 118 تلفن 7722527

+ تبریز : کلاسهای آموزشگاه چیت سازان و دکتر سلحشور در زبانسرا تجربه برگزاری کلاس های آمادگی را دارند .

»»» توصیه مجدد :

تافل کنکور است برای موفقیت در آن تست زدن مهمترین نکته است .
مراکز برگزاری آزمون تافل در ایران ( TOEFL Centers ) :

+ فهرست مراکز برگزاری آزمون TOEFL در ایران به شرح زیر می باشد :

سازمان سنجش آموزش کشور ( تهران )
مجتمع آموزشی امیربهادر ( تهران )
موسسه فرهنگی علامه سخن ( تهران )
مجتمع فنی تهران
مرکز زبان ایران
دانشگاه اصفهان
دانشگاه صنعتی اصفهان
دانشگاه شیراز
دانشگاه آمل
دانشگاه ارومیه
دانشگاه تبریز
مرکز گسترش انفورماتیک استان زنجان iBT
آواتاك

سازمان سنجش آموزش کشور ( تهران ) :

سازمان سنجش آموزش کشور یکی از چند مرکز مجاز در برگزاری آزمون TOEFL و GRE در ایران است. این سازمان امتحان تافل را برای ۸۰ نفر در هر نوبت برگزار می کند و فضای برگزاری آزمون و امکانات مناسبی دارد. این مرکز را با کد NOET هنگام ثبت نام اینترنتی تافل می توانید پیدا کنید .

تلفن بخش تافل و جی آر ای سازمان سنجش : 88922242-9821+ می‌باشد .

تهران ، خیابان کریم خان زند ، بین خیابان‌های استاد نجات‌اللهی و سپهبد قرنی ، پلاك 218 ، طبقه‌همكف ، واحد TOEFL

وب سایت : http://www.sanjesh.org
مجتمع آموزشی امیربهادر ( تهران ) :

این مرکز مجهز به 5 سایت آزمون استاندارد ، با ظرفیت پذیرش 100 نفر در هر نوبت آزمون می باشد .

نرسیده به میدان ولیعصر ، قبل از وزارت بازرگانی ، بن بست صدف ، ساختمان امیر بهادر

تلفن : 33 – 88919021

وب سایت : http://www.amirbahador.com و http://www.amirbahador.org
موسسه فرهنگی علامه سخن ( تهران ) :

مرکز رسمی برگزاری آزمون ( TOEFL iBT – STN12010A ) در ایران Administrator: Ms.Wilson ظرفیت پذیرش ۲۰ نفر می باشد .

ولی عصر ، بالاتر از میدان ونک ، خیابان نگار ، پلاک 35

سایت : www.asmdi.ir

ایمیل : publicrelations@asmdi.ir

تلفن : 88880686-88794506
مجتمع فنی تهران :

سعادت آباد بالاتر از میدان كاج بلوار بهزاد شمالی نبش باغستان یكم پلاك 44

تلفن : 22090001

وب سایت : http://www.mftsite.com
مرکز زبان ایران :

خیابان انقلاب ، خیابان وصال شیرازی ، پلاك 31
دانشگاه اصفهان :

دانشگاه اصفهان ، میدان آزادی ، خیابان دانشگاه ، درب شمالی دانشگاه ، ساختمان اداره كل آموزش
دانشگاه صنعتی اصفهان :

طبقه همکف ساختمان کتابخانه مرکزی ، آزمایشگاه زبان
دانشگاه شیراز :

میدان ارم پردیس دانشگاه شیراز( معروف به خوابگاه ) کتابخانه ی میرزای شیرازی

وب سايت : http://www.shirazu.ac.ir
دانشگاه آمل :

ایران ، مازندران ، آمل ، كیلومتر 5 جاده هراز ، صندوق پستی 731

تلفن: 1- 2122720 (121) 98 +

وب سایت : http://ets.shomal.ac.ir
دانشگاه ارومیه :

وب سایت : https://www.urmia.ac.ir
دانشگاه تبریز :

ظرفیت تقریبا 20 نفر را دارد . مانیتورها معمولی بوده و LCD نیستند . پارتیشن های مقوایی معلق در صورت درخواست قرار داده می شود .

تبریز ، بلوار ۲۹ بهمن ، خ امام خمینی ، دانشگاه تبریز

وب سایت : http://www.tabrizu.ac.ir
مرکز گسترش انفورماتیک استان زنجان iBT :

زنجان، چهار راه سعدی ، جنب بانک مسکن
آواتاك :

اروميه ، خیابان شهید بهشتی،یالاتر از چهارراه شورا، روبروی مرکز خرید دانشکده، پلاک 87

وب سايت : http://avatalk.ir تلفن: 3445066