آزمون USMLE

این امتحان مخصوص دانشجویان(و پزشکانی) است که قصد ادامه‌ی تحصیل در رشته‌های تخصصی پزشکی (بعد از پایان تحصیل در پزشکی عمومی) در دانشگاه‌های آمریکا را دارند.به طور کلی، این امتحان از چند مرحله تشکیل شده است. با توجه به اینکه این امتحان در کشور ایران برگزار نمیشود، دو مرحله از آن در کشورهایی نزدیک به ایران (مانند امارات متحده عربی و ترکیه) قابل گذراندن است و دو مرحله از آن منحصرا در داخل ایالات متحده آمریکا برگزار میشود.

ساختار آزمون

امتحان USMLE چند مرحله دارد:

USMLE STEP 1

USMLE STEP 2

STEP 2 CK

STEP 2 CS

USMLE STEP 3

همانطور که ملاحظه میشود امتحانات سه مرحله هستند، اما در واقع چهار مرحله دارند چون STEP 2 خود دارای دو مرحله ی جداگانه است .امتحانات STEP 1 و STEP 2 CK به صورت رایانه ای برگزار میشوند و هر کدام حدود هشت ساعت طول می کشند، این هشت ساعت شامل هفت قسمت یک ساعتی برای پاسخ دادن به سوالات و شش قسمت 10 دقیقه ای ویژه ی استراحت است که در مجموع هشت ساعت خواهد شد. با توجه به اینکه امتحانها بصورت رایانه ای برگزار میشوند باید قبل از امتحان تمرین داشته باشید. از وب سایت USMLE می توانید نرم افزار آزمایشی رادرخواست کنید.

STEP 1

در STEP 1 اطلاعات علوم پایه داوطلب در ارتباط با بالین سنجیده میشود. این اطلاعات شامل چند ترم اولیه ی تحصیل در رشته پزشکی در ایران میشود که به همین نام (علوم پایه) معروف است. از جمله فیزیولوژی، آناتومی، ایمونولوژی و….

STEP 2

در واقع STEP 2 یک امتحان بالینی است که خود از دو مرحله تشکیل شده است. STEP 2 CK یا Clinical Knowledge تقریباً مثل پره انترنی یا امتحان رزیدنتی که داخل ایران برگزار میشود است، گرچه سوالهای این مرحله از امتحان اصلاً به دشواری امتحانات فوق الذکر نیستند! اما چیزی که امتحانات USMLE را مشکل می کند این است که برای اینکه شانس خوبی برای قبولی در دوره رزیدنتی وجود داشته باشد باید نمره بالای 92-90 از 100 بشود یعنی باید نمره ی تقریبا کامل اخذ شود.

STEP 2 CS یا Clinical Skills یکی از مراحل مشکل امتحان است، در این مرحله بازیگرانی وجود دارند که نقش بیمار را “بازی” می کنند. پرواضح است که در این مرحله، داوطلب علاوه بر تسلط علمی، باید به زبان انگلیسی هم خیلی خوب مسلط باشد تا بتواند از عهده امتحان بر بیاید (و در واقع به همین دلیل است که برای پذیرش در رشته های تخصصی پزشکی در ایالات متحده مدرک زبان مانند آیلتس یا تافل درخواست نمیشود). در این امتحان داوطلب باید فوق العاده مؤدب باشد و تمام شئونات اخلاقی و حرفه ای را به دقت رعایت کند (عملا بایدجلوی مریض تعظیم کند!). مثلا برای هر کاری از جمله معاینه قلب و ریه، بالا زدن لباس بیمار و … باید از بیمار قبلا کسب اجازه کند، چرا که همه ی اینها می تواند امتیاز مثبت یا منفی داشته باشد. در واقع در این مرحله از امتحان، مجموعه ای از شخصیت و دانش و مهارت و خلاصه همه چیز داوطلب به عنوان یک پزشک زیر ذره بین است! نکته ی دیگری که در STEP 2 CS کار را مشکل می کند اقدامات عمدی بازیگر (بیمار) برای قراردادن پزشک در موقعیت تصمیم گیری حیاتی در شرایط استرس بالا است. مثلاً ممکن است پزشک را عمدا عصبانی کند، یا نقش یک مریض تصادفی را بازی کند و طوری رفتار کند که داوطلب در معاینه احتمال پارگی طحال بدهد یا حدس بزند بیمار ضربه مغزی شده است. در همین حال و در حین معاینه، بیمار با لحن مظلومانه ای می گوید: ممکن است لطفاً یک لیوان آب به من بدهید؟… اطلاعات علمی داوطلب می گوید که به چنین بیماری نباید آب داد چون احتمال اینکه به جراحی نیاز پیدا کند بالاست و باید NPO باشد، اما در آن لحظه با دیدن لبهای خشک و لحن مظلومانه ی بیمار (بازیگر) و استرس امتحان و اینکه باید مؤدب و دست به سینه و “در خدمت بیمار” باشد ممکن است به راحتی فراموش کند نباید به بیمار آب بدهد!….

STEP 3

گذراندن STEP 3 برای ورود به رزیدنتی لازم نیست اما برای طبابت در آمریکا لازم است. بنابراین برای اخذ ویزای کار (H1) حتما باید STEP 3 گذرانده شده باشد. خیلی از مهاجرین به آمریکا این مرحله از امتحان را در پایان سال اول رزیدنتی در آمریکا میدهند چون برای موفقیت در این امتحان باید از سیستم پزشکی و بیمارستانی آمریکا به خوبی آگاه بود. در این مرحله که باز هم به صورت رایانه ای برگزار می شود قدرت مدیریت پزشک در handle کردن بیمار و manage کردن بیماری (منطبق با استانداردهای ایالات متحده) سنجیده میشود. به عنوان مثال یک مریض اورژانسی به داوطلب تحویل داده میشود و داوطلب باید مدیریتش کند. مثلا باید بداند چه زمانی مریض را به بخش منتقل کند، چه آزمایشاتی برایش درخواست بدهد، چه سوالاتی از بیمار بپرسد، با چه متخصصینی مشاوره بدهد و … خلاصه اینکه یه management کامل باید داشته باشد. اگر داوطلب اشتباه کند بلافاصله تاثیر اشتباه بوسیله کامپیوتر برروی بیمار اعمال میشود به طوری که ممکن است ناگهان پیغامی برای داوطلب ظاهر شود که: “متاسفم، بیمار شما فوت کرد!” .

نحوه شرکت در امتحان USMLE :

قبل از اینکه برای امتحان USMLE اقدام کنید باید حتماً سوابق تحصیلی شما توسط ECFMG یا Educational Comission for Foreign Medical Graduates تایید شود. برای این کار باید در وب سایت ECFMG ثبت نام کنید و در بخش IWA با نام کاربری خود وارد شوبد و فرمی پر کنید که در واقع فرم ثبت نام امتحانات USMLE است. در این فرم مشخصات فارغ التحصیلی و مدرک و دانشگاه شما پرسیده میشود. این فرم باید دقیق و کامل پر شود. در نهایت فرمی به شما داده میشود که باید این فرم را پرینت گرفته و توسط دانشگاهتان آن را تایید کنید و برای ECFMG بفرستید. این مراحل که انجام شد می توانید برای امتحان USMLE ثبت نام کنید. تمام اطلاعات و دستورالعمل های مورد نیاز درهنگام تکمیل پروفایلتان به شما داده خواهد شد. در ضمن، وقتی مدارک تحصیلی شما توسط ECFMG تایید شد، شما در هر زمانی که در امریکا نیاز به تایید مدارک یا نشان دادن نمره USMLE داشته باشید ECFMG این کار را برای شما انجام میدهد. این تایید مدارک تحصیلی محدودیت زمانی ندارد و برای ادارات و موسسات دیگری نیز قابل استفاده است.

داوطلب هنگام ثبت نام در امتحانات باید یک دوره ی سه ماهه مشخص کند که در آن زمان قادر به امتحان دادن است، مثلاً Jan-Feb-Mar، و ECFMG به داوطلب خواهد گفت که در این دوره چه روزهایی و در کجا امتحان برگزار میشود. وقتی داوطلب تاریخ قطعی را انتخاب کرد دیگر نمی تواند آن را تغییر دهد، مگر با شرایط خاص که باید در راهنمای امتحان (در سایت مربوطه) مطالعه شود. امتحانات STEP 1 و STEP 2 CK در خیلی از کشورها برگزار میشود، اما STEP 2 CS فقط در آمریکا برگزار میشود. داوطلبان، مراحل مختلف امتحانات USMLE را به هر ترتیبی که مایل باشند می توانند بدهند اما به هر حال از اولین تا آخرین امتحان نباید بیشتر از 7 سال طول بکشد.

نکات بسیار مهم

گذراندن موفق تمام مراحل امتحان USMLE هرگز به معنی ضمانت مهاجرت به آمریکا نیست و این امتحان صرفا برای اثبات توانایی شما (و به تبع آن، مجاز بودن) برای طبابت در داخل خاک ایالات متحده است. پروسه ی مهاجرت (و حتی اخذ ویزا برای گذراندن مراحل سوم و چهارم امتحان) هیچ ارتباطی به این امتحان ندارد و گذراندن موفق STEP 1 و STEP 2 CK حتی با بالاترین نمره به معنی مجوزی برای ورود به خاک آمریکا برای گذراندن مراحل بعدی محسوب نمیشود.

علاوه بر آن دریافت نمره بسیار بالا و یا کامل درامتحان به معنای پذیرش در رشته تخصصی دلخواه نمیباشد. پس از گذراندن سه آزمون اول، شما به همراه کارنامه آزمون و سایر مدارک تحصیلی و رزومه خود شروع به مکاتبه با دانشکده های پزشکی میکنید. در طی بررسی مدارک شما به سوابق پژوهشی، کاری، خدماتی، تحصیلی، هنری و اجتماعی ، توصیه نامه های ارائه شده از اساتید قبلی شما و غیره به همراه نمره آزمون توجه میشود. محل تحصیل پزشکی عمومی شما نیز از اهمیت خاصی برخوردار است. بسیاری از تخصص ها که متقاضی بسیار زیاد و ظرفیت محدود دارد-مانند پوست، رادیولوژی و…_ به کسانی تعلق میگیرد که مدرک پزشکی عمومی خود را در دانشگاهای آمریکای شمالی کسب کرده اند و دارای رزومه بسیار پربار میباشند ; و عملا رشته های ماژور، به خصوص پزشکی خانواده و داخلی بیشترین مقصد متقاضیانی است که مدرک پزشکی خود را خارج از ایالات متحده دریافت کرده اند. از این رو بسیاری از پزشکان خارجی جهت تقویت رزومه ،قبل از ارسال تقاضا به دانشگاههای پزشکی مدتی را صرف کارهای پژوهشی و داوطلبانه مرتبط با پزشکی مینمایند تا علاوه بر برقراری ارتباط با اساتید و کارفرماهای آمریکایی- که بعد ها میتوانند برای شما توصیه نامه بنویسند- با سیستم کاری و اجتماعی آمریکا آشنا شده و نقاط ضعف رزومه خود را برطرف سازند. در صورتی که درخواست شما مورد پذیرش واقع شود شما برای مصاحبه دعوت خواهید شد و در آنجا مشخص خواهد شد که آیا در نهایت در رشته مربوطه شروع به تحصیل خواهید نمود یا خیر.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد این آزمون به وب‌سایت اصلی آن مراجعه نمایید:

http://www.usmle.org/General_Information/general_information_about.html