تحصیل در آلمان

شرایط ورود به دانشگاه های آلمان

ورود به دانشگاه های آلمان با مقدماتی همراه است. متقاضیان ایرانی علاقمند به ادامه تحصیل در کشور آلمان معمولا شامل دو گروه عمده می باشند، گروه اول آن دسته از کسانی هستند که دارای تحصیلات دانشگاهی هستند و گروه دوم شامل افرادی هستند که تنها مدرک دیپلم دارند.

درخواست برای ورود به کالج

آن دسته از متقاضیان ایرانی که تنها دارای مدرک دیپلم می باشند می بایست قبولی آزمون سراسری ایران در دوره های روزانه و شبانه را داشته باشند. در این خصوص قبولی در آزمون دانشگاه های غیرانتفاعی، پیام نور و جامع علمی کاربردی مورد قبول نمی باشد و تنها باید قبولی در دوره های روزانه و شبانه دانشگاه سراسری برای ورود به مقطع کارشناسی را داشته باشند. قبولی در دوره های کاردانی مورد قبول نیست.

پس از آن داوطلبان باید مدرک قبولی در آزمون سراسری خود را با تائید وزارت علوم ایران ترجمه رسمی نموده و همراه با بقیه مدارک لازم جهت پذیرش و درخواست پذیرش در کالج به مرکز uni assist در برلین ارسال کنند. البته این در صورتی است که دانشگاه مورد نظر زیر نظر و تحت پوشش مرکز uni assist باشد، در غیر اینصورت مدارک باید مسقیما برای دانشگاه ارسال گردد. دوره تحصیلی این افراد با دوره یکساله کالج شروع می شود. این متقاضیان بعد از یک دوره یکساله کالج و با توجه به نمراتی که از امتحان پایان ترم دریافت می کنند می توانند جهت پذیرش در رشته مورد علاقه خود اقدام نمایند.

ورود مستقیم به دانشگاه های آلمان

آن دسته از افرادیکه دوره کارشناسی خود را در ایران به پایان رسانده اند (از هر کدام از دانشگاه های سراسری، غیر انتفاعی، پیام نور و آزاد) می توانند جهت پذیرش در دانشگاه های آلمان اقدام کنند.

در این خصوص چنانچه افراد بخواهد برای ادامه تحصیل در  رشته تحصیلی خود در ایران اقدام کنند امکان پذیرش تعدادی از واحدهای تحصیلی آنها وجود دارد. به همین خاطر فارغ تحصیلی از دانشگاه سراسری، آزاد، غیرانتفاعی و پیام نور تفاوتی ایجاد نمی کند. تعداد پذیرش واحدهای تحصیلی در هر دانشگاهی متفاوت است و این تصمیم تنها به عهده هیئت ارزشیابی مدارک تحصیلی و خود دانشگاه می باشد.

نکته حائز اهمیت در اینجا این است که در برخی از دانشگاه های آلمان چنانچه دانشجو قصد ادامه تحصیل در رشته تحصیلی خود را داشته باشد می تواند برای مقطع کارشناسی ارشد پذیرش بگیرد. اما از آنجاییکه که این تصمیم بستگی به خود افراد دارد و سلیقه ای می باشد پیشنهاد می شود ابتدا در مقطع کارشناسی اقدام به گرفتن پذیرش شود و پس از حضور در دانشگاه برای دوره کارشناسی ارشد و ارزشیابی مدارک اقدام گردد.

برای افرادی که قصد ادامه تحصیل در رشته هایی غیر از رشته تحصیلی خود در ایران را دارند.

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان

دوره‌های تحصیل در آلمان

  • diplom – Vorprürun یا Zwischenprüfung: شامل‌ حداقل‌ ۴ و نیم‌ سال‌ تحصیلات‌ پایه‌ که‌ فقط‌ منجر به‌ ادامه‌ تحصیل‌ در دوره‌ بعدی‌ دانشگاهی‌ است‌ و مجوزی‌ برای‌ بازار کار محسوب‌ نمی‌شود. این‌ دوره‌ شامل‌ دروس‌ عملی‌ و نظری‌ است؛ البته‌ دروس‌ اجباری‌ باید حداقل‌ ۲۰ ساعت‌ در هفته‌ باشد
  • Diplom Ing.I (GH) – Diplom (FH) – Diplom Ing. (FH).: این مدارک‌ در مدارس‌ عالی‌ فنی(FH) یا مجتمع‌های‌ آموزش‌ عالی‌(GH) اعطا می‌شوند. دوره‌ اصلی‌ حداقل‌ شامل‌ ۴ نیم‌ سال‌ (شش‌ ماهه) است‌ که‌ بعد از گذراندن‌ دوره‌ پایه‌ (Diplom – Vorprürung) و یک‌ دوره‌ کارآموزی‌ آغاز می‌شود. در پایان، دانشجو پایان‌ نامه‌ تحصیلی‌ را نیز ارایه‌ می‌دهد.
  • دوره Bachelor: مبتنی بر نظام جدید تحصیلی در کشور آلمان است و در دانشگاه ها و مدارس عالی و مدارس عالی فنی ارائه می گردد. شامل ۳ یا ۴ سال تحصیل پس از دوره متوسطه و گذراندن ۱۸۰ تا ۲۴۰ واحد اروپایی (ECTS) می باشد.
  • دوره Master: در نظام جدید آموزشی کشور آلمان وجود دارد و شامل ۲ سال تحصیل پس از دوره کارشناسی و گذراندن هر سال ۶۰ واحد اروپایی (ECTS) است. تبصره: در کل دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد (۵ ساله) در مجموع باید ۳۰۰ واحد ECTS گذرانده شود.
  • Diplom Ing. II (GH) – Diplom – Diplom Ing – Magister Artium: دوره‌های‌ پیوسته‌ حداقل‌ ۱۲ نیم‌ سال‌ (با احتساب‌ دوره‌ پایه) طول‌ می‌کشد. این‌ دوره‌ها در دانشگاه‌ها گذرانده‌ می‌شوند که‌ با امتحانات‌ نهایی‌ و پایان‌ نامه‌ تحصیلی‌ همراه‌ است.
  • (Doktor (Dr.) Doktor Ingenieur (Dr.Ing: برای ورود به‌ این‌ دوره‌ معدل‌ خوب‌ مورد نیاز است. کسانی‌ که‌ مدارک‌ کارشناسی‌ ارشد را خارج‌ از کشور آلمان‌ گرفته‌اند، اغلب‌ دروس‌ جبرانی‌ و امتحاناتی‌ می‌گذرانند. سپس‌ یکی‌ از استادان‌ به‌ دانشجو پیشنهاد پژوهش‌ می‌دهد یا پیشنهاد دانشجو را بررسی‌ می‌کند. بعد از موافقت‌ اجازه‌ شروع‌ پژوهش‌ به‌ دانشجو داده‌ می‌شود. دوره‌ دکترا در آلمان‌ فقط‌ پژوهشی‌ است‌ و سه‌ تا پنج‌ سال‌ طول‌ می‌کشد. نوشتن‌ پایان‌ نامه‌ و دفاع‌ موفقیت‌آمیز از آن‌ و سپس‌ انتشار پایان‌ نامه‌ دکترا، همچنین‌ امتحانات‌ شفاهی‌ از دروس‌ اصلی‌ مربوط‌ به‌ پژوهش، مراحل‌ پایانی‌ این‌ دوره‌ است.