تحصیل در ایتالیا دارای مزیت های بسیاری است.

برخی از مهم ترین مزیت های تحصیل در ایتالیا عبارتند از:

 • بورسیه های ۲۵۰۰ و ۵۰۰۰ یورویی برای متقاضیان ایرانی، بدون شرط معدل ! یک ویژگی خاص تحصیل در ایتالیا، وجود کمک هزینه های ۲۵۰۰ و ۵۰۰۰ یورویی در سال برای متقاضیان ایرانی است که فارغ از معدل و شرایط فارغ التحصیلی شان می توانند از استان محل تحصیلشان در ایتالیا دریافت نمایند. این بورسیه ها از انواع بورسیه های دانشجویان ممتاز مجزا است و احتمال دریافت آن برای متقاضیان ایرانی بسیار بالاست.
 • علاوه بر کمک هزینه های دولتی ایتالیا، چنانچه دانشجویان دارای شرایط ممتاز تحصیلی از جمله معدل بالا، مقالات بین المللی، نمره GRE بالا، ثبت اختراع و امثال آن باشند، میتوانند بورسیه های کامل تحصیلی ایتالیا که سالانه مبالغ ۱۱۰۰۰ تا ۱۴۰۰۰ یورو در سال برای مقطع فوق لیسانس و ۱۴۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ یورو در سال برای مقطع دکتری را در اختیار دانشجویان مستعد سایر کشورها قرار می دهند و متقاضیان در صورت داشتن رزومه و سوابق تحصیلی خوب می توانند در مجموع ۲۲۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ یورو در دوران تحصیل خود تحت عنوان بورسیه دریافت نمایند.
 • با حضور روزافزون دانشجویان بین المللی در دانشگا های ایتالیا بیش از200 رشته در مقطع فوق لیسانس و اکثریت دوره های دکتری به زبان انگلیسی آموزش داده می شود.
 • با توجه به اعتبار بالای دانشگاه های ایتالیا، بسیاری از رشته های تحصیلی در ایتالیا بصورت بین المللی و با مشارکت دانشگاه های برجسته اروپایی و آمریکایی برگزار و درجات علمی از تمامی دانشگاه های مشارکت کننده صادر می شود.
 • دریافت اقامت شینگن تحصیلی(تردد و مسافرت به دیگر اعضای کشورهای عضو پیمان شینگن با اقامت تحصیلی دانشجو بدون نیاز به ویزا) با تصویب قانونی جدید در سال 2013، از این پس اجازه اقامت برای کل طول دوره تحصیل در ایتالیا صادر خواهد شد و نیازی به تمدید هر ساله نیست
 • امکان دریافت اقامت دایم پس از فراغت از تحصیل
 • کیفیت و شاخص های بالای زندگی
 • کشور ایتالیا به واسطه عضویت در اتحادیه اروپا دارای استاندارد های بالایی در زمینه های مختلف از جمله بهداشت، خدمات اجتماعی، پوششهای بیمه ای و سایر موارد می باشد.
 • دریافت خدمات رایگان پزشکی با بیمه دانشجویی همانند سایر شهروندان ایتالیایی

رتبۀ علمی بالای دانشگاه ها در سراسر دنیا بر اساس یک آمار در سال ۲۰۱۳، بالغ بر ۳۴ دانشگاه این کشور در رتبه زیر ۹۰۰ دانشگاه برتر سطح جهان قرار گرفته اند. رتبه بندی معتبر QS، رتبه به دست آمده یازده دانشگاه برتر ایتالیا در سال جاری به قرار زیر است :

دانشگاه رتبه جهانی
بولونیا – University of BOLOGNA 194
ساپیینزا رُم – ROME University “La Sapienza 216
پلی تکنیک میلان -Polytechnic MILAN 244
میلان – University of MILAN 256
پادووا -University of PADUA 298
– University of Pisa پیزا 314
– رُم تُر وِرگاتا Università¡ degli Studi di Roma – Tor Vergata 336
تورین-University of Turin 401-450
پاویا  -Università  degli Studi di Pavia 401-450
فلورانسUniversity of Florence 401-450
ناپل فِدِریکو-University of Naples – Federico Ii 500-451
تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا مقطع فوق لیسانس

طول دوره تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد در کشور ایتالیا ۲ سال می باشد که زبان تحصیل هم به زبان ایتالیایی است و هم به زبان انگلیسی بنا بر رشته تحصیلی دانشجو متفاوت است.هزینه تحصیل در ایتالیا به طور میانگین سالانه ۳۰۰۰ یورو می باشد.

دوره فوق لیسانس در ایتالیا دو ساله و شامل 120 واحد درسی است و برای تمام کردن این واحدها مدت زمان مشخصی تعیین نشده و شما میتوانید این دوره را بیش از دو سال هم بگذرانید و همزمان با تحصیل اجازه 20 ساعت کار دانشجویی در هفته دارید. پرطرفدارترین دوره تحصیلی در ایتالیا مقطع کارشناسی ارشد می باشد چون دراین مقطع امکان اخذ بورسیه تحصیلی وجود دارد.

تحصیل در ایتالیا مقطع لیسانس

دوره کارشناسی در ایتالیا، 3-4 سال به طول می انجامد ، اکثر رشته ها به زبان ایتالیایی ارائه میگردد و تنها تعداد معدودی از رشته ها مانند پزشکی ، داروسازی و… به زبان انگلیسی میباشد.

تحصیل در ایتالیابه زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی در رشته های مدیریت، تجارت و روانشناسی می باشد. هزینه تحصیل در ایتالیا به طور بین 1200 تا 3200 یورو در سال میباشد و بسته به رشته و دانشگاه متغیر است. شما در مقطع لیسانس اجازه 10 ساعت کار در هفته دارید که میتواند تا حدودی هزینه زندگیتان را پوشش دهد.

بورسیه دوره دکتری

دکتری در ایتالیا در %80 مواقع همراه با بورسیه بوده و دانشگاه های ایتالیا در سال 14000-20000 یورو به عنوان بورسیه به دانشجویان مستعد خارجی میدهند ،همچنین میتوانید از بورسیه استانی تا سقف 5200 یورو بهره مند گردید.

کار دانشجویی دوره دکتری

شما در این مقطع اجازه 20 ساعت کار دانشجویی دارید ومیتوانید در دانشگاه یا خارج ار آن مشغول به کار شوید

تحصیل در ایتالیا مقطع دکتری

دوره دکتری در ایتالیا حداقل سه سال به طول می انجامد و زبان تحصیل ایتالیایی و انگلیسی میباشد ، البته اکثر رشته ها به زبان انگلیسی است و ارائه مدرک زبان IELTS الزامیست. دانشگاه های ایتالیا در مقطع دکتری به دو روش اقدام به پذیرش دانشجو میکنند:

 1. بر اساس رزومه تحصیلی
 2. آزمون ورودی

برای پذیرش دکتری از طریق آزمون ورودی شما باید به ایتالیا سفر کنید و امتحان ورودی دهید و بیشتر دانشجویان ایرانی از راه اول اقدام به گرفتن پذیرش میکنند که داشتن رزومه تحصیلی قوی الزامیست و داشتن مقاله ISI ، پروژه تحقیقاتی و مصاحبه خوب بسیار در این امر تاثیر گذار است.

هزینه زندگی در ایتالیا

هزینه زندگی در ایتالیا

هزینه زندگی در ایتالیا

به طور میانگین هزینه یکسال زندگی در کشور ایتالیا ۷۰۰۰ یورو می باشد.

امکان گرفتن خوابگاه در کشور ایتالیا وجود دارد که ودیعه این خوابگاه ها یک تا دو برابر اجاره ماهیانه و اجاره ماهیانه از ۲۰۰تا ۴۵۰ یورو می باشد که این موارد علاوه بر هزینه تحصیل می باشد.

بطور خلاصه هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد

 • رشته های پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی ۲۰۰۰ – ۴۰۰۰ یورو در سال می باشد.
 • شهریه مابقی رشته ها به طور متوسط ۱۲۰۰ – ۳۲۰۰ یورو در سال است که قابلیت کاهش به ۵۰۰ یورو در سال را دارا می‌باشد.

شروع دوره تحصیل در ایتالیا

 • ترم اول (پاییز) :  در ماه سپتامبر (اوایل شهریور ماه)
 • ترم دوم (بهار):   در ماه مارس (اسفند ماه)

با توجه به دانشگاه ها، فراخوان پذیرش دانشجو ممکن است در طول سال یک الی دو مرتبه در مقطع فوق لیسانس انجام گیرد

مهلت ثبت نام و اخذ پذیرش

مهلت ثبت نام و اخذ پذیرش نیز در دانشگاه های مختلف، متفاوت می باشد:

مهلت پذیرش ترم اول: دسامبر (اواسط آذر ماه) تا اواسط ژوئن (اواخر خرداد ماه) برای متقاضیان تحصیل در ترم اول پاییز (سپتامبر)

مهلت پذیرش ترم دوم: از ژوئیه (اواخر تیر ماه) تا اواخر نوامبر (آذر ماه) برای متقاضیان تحصیل در ترم دوم

در مقطع دکتری، فراخوان پذیرش دانشجو در طول سال یک مرتبه صورت می گیرد.

شروع دوره : از ماه نوامبر تا فوریه

نکته: با توجه به قوانین موجود در سفارت ایتالیا در تهران، ویزای تحصیلی به افرادی که قصد ادامه تحصیل از مقطع کارشناسی را به زبان انگلیسی دارند ارائه نخواهد شد.

 زبان آموزشی در دانشگاه های ایتالیا

یکی از روش‌های گرفتن پذیرش از دانشگاههای ایتالیا گذراندن دوره‌های آموزش زبان ایتالیایی مدرسه ایتالیایی یا قبولی در آزمون زبان استرنی است. از این دو طریق متقاضی، هم مدرک B1 زبان ایتالیایی را که برای تحصیل (به زبان ایتالیایی) در مقطع کارشناسی لازم است دریافت می‌کند و هم با معرفی‌شدن به سفارت ایتالیا، امکان گرفتن پذیرش از دانشگاههای ایتالیا و گرفتن ویزای تحصیلی ایتالیا را بدست می‌آورد.

دوره‌های درسی در ایتالیا (در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا) به زبان انگلیسی هم ارائه می‌شوند. برای تحصیل به زبان انگلیسی در ایتالیا در مقطع کارشناسی، مدرک IELTS 5.5 مورد نیاز است اما در دو مقطع کارشناسی ارشد و دکترا داشتن مدرک زبان انگلیسی فقط برای دانشجویان رشته‌های فنی الزامی است.

این دسته از دانشجویان باید مدرک IELTS 6 داشته باشند.بنا بر توضیحات بالا؛ در بعضی رشته‌ها (در مقاطع مختلف) امکان تحصیل در دانشگاههای ایتالیا ، هم به زبانی ایتالیایی و هم به زبان انگلیسی وجود دارد.

مسلما بسیاری از متقاضیان تحصیل، زبان انگلیسی را بر ایتالیایی ترجیح می‌دهند اما آن دسته از افراد که مدرک زبان ایتالیایی B1  یا A1‌ دارند، هم شانس بیشتری برای گرفتن پذیرش از دانشگاههای ایتالیا دارند و هم برای زندگی در این کشور و مراوده با مردم آن در موقعیت‌های مختلف کار راحت‌تری خواهند داشت. به این دو مزیت، باید این را هم اضافه کرد که فرصت‌های تحصیلی دانشگاههای ایتالیا به زبان ایتالیایی بیشتر است.

بطور کلی می‌توان گفت متقاضیان تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی، بهتر است مدرک زبان ایتالیایی داشته باشند ولی به متقاضیان مقاطع بالاتر می‌توان تحصیل به زبان انگلیسی را هم پیشنهاد کرد

مدارک مورد نیاز برای پذیرش و تحصیل در ایتالیا

 • رزومه کامل تحصیلی و کاری (CV) مطابق نمونه
 • اصل مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی و گواهی ریز نمرات با تایید اداره کل آموزش و پرورش استان محل تحصیل و ترجمه رسمی با مهرهای قوه قضاییه و وزارت امورخارجه توسط یکی از شش مترجم رسمی مورد تایید سفارت ایتالیا
 • گواهی ارزشیابی مدارک تحصیلی صادر شده از سفارت ایتالیا (Dichiarazione Di Valore) مبنی بر مطابقت سطح تحصیلات دانشجو با سطح مشابه آن درکشور ایتالیا.
 • انگیزه نامه (Letter of Motivation): در حداکثر دو صفحه به زبان انگلیسی که بیانگر تمایل دانشجو به تحصیل در رشته مورد نظر باشد.
 • دارا بودن مدرک زبان انگلیسی با سطح حداقل متوسط با بالای (Intermediate) ، معادلIELTS 6 آکادمیک  یا Toefl iBT بانمره 80 و یا MCHE وزارت علوم با نمره 70 و یا TOLIMO سازمان سنجش با نمره 560 یا زبان ایتالیایی با سطح B1  یا B2
 • گذرنامه (در خصوص دانش آموزان پسر که خدمت نظام وظیفه شان را طی نکرده اند، اخذ گذرنامه پس از دریافت پذیرش از دانشگاه مورد تایید وزارت علوم انجام می شود.)
 • عکس پرسنلی جدید تمام رخ با زمینه سفید ابعاد 5 * 4.5 (مطابق با چارچوب ویزای شنگن)
 • اصل مدرک دیپلم  و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات هر دو مقطع، ترجمه شده به زبان ایتالیایی با مهر تایید وزارت امور خارجه و دادگستری
 • ترجمه اصل مدرک لیسانس (و فوق لیسانس برای متقاضیان مقطع دکتری) به همراه ریزنمراتکامل به زبان ایتالیایی با مهر تایید وزارت امور خارجه و دادگستری
 • ترجمۀ شناسنامه به زبان ایتالیایی
 • اصل و کپی یکی از انواع گواهی های زبان انگلیسی با نمرات قید شده:
 • IELTS  (Academic)       6
 • MCHE                         70
 • TOLIMO                   560
 • TOEFL pBT              451
 • TOEFL iBT                 80
 • شرح دروس اخذ شده دوره لیسانس (برای متقاضیان مقطع فوق لیسانس) به زبان ایتالیایی یا انگلیسی
 • مبلغ 4000 یورو یا معادل 4000 یورو به حساب شخص دانشجو ( 17.000.000 تومان و یا 5000 دلار) باشد.
 • ترجمه ضمانت نامه مالی محضری به زبان ایتالیایی یا انگلیسی (در این ضمانت نامه شخص ضامن باید کلیه هزینه های مالی دانشجو را اعم از تحصیل، مسکن، خوراک، پوشاک و غیره به عهده گیرد) به همراه این ضمانت نامه، ضامن باید مدارک مالی ای را برای اثبات این ادعا ارائه دهد. این مدارک باید نشان دهنده درآمد ماهیانه معادل 1000 یورو یا سپرده مالی معادل 000 یورو  باشند.
 • یک نسخه کپی از ترجمه ضمانت نامه محضری و کلیه مدارک مالی

دو نسخه کپی از صفحه اول پاسپورت و پذیرش به همراه یک نسخه کپی از کلیه مدارک تحصیلی به همراه کپی از صفحات فارسی